
Predavači su bili spec. ginekologije dr Amil Čikić, spec. pedijatrije dr Maja Šišović, psiholog Nataša Vuković i pravnik Alma Fetahović.
– Trudnoća i postporođajni period su osjetljivo i posebno životno razdoblje za svaku ženu i nikako ne smiju biti prepreka u ostvarivanju njenih radnih i socijalnih prava. Zakon o radu Crne Gore jasno propisuje mjere zaštite trudnica, počev od zabrane otkaza tokom trudnoće, prava na porodiljsko, prava na izmjene uslova rada, ukoliko je to potrebno zbog stanja trudnice – kazala je Fetahović.
Prema njenim riječima, među temeljnim mjerama socijalne i zdravstvene politike većine zemalja savremenog svijeta nalazimo organizovanu brigu za majku i dijete, koja se ogleda u primjeni nacionalnih i međunarodno prihvaćenih propisa. Osim toga što najmlađi dio stanovništva čini biološki temelj naroda, njegovo zdravstveno stanje je važno kao pokazatelj zdravstvene zaštite, ali i socio-ekonomskog i kulturnog okruženja.
– Zdravi stilovi života (redovna fizička aktivnost, izbalansirana ishrana, izbjegavanje štetnih uticaja...), kao i antenatalna zaštita koja podrazumijeva odgovarajući broj pregleda tokom trudnoće i kvalitet pregleda, sigurno može uticati na tok i ishod trudnoće.
Najviše je porodilja sa standardnim brojem pregleda u trudnoći (devet i više pregleda), što predstavlja optimalnu antenatalnu zaštitu – kazao je dr Amil Čikić.
– Prvih 100 dana je najvažniji period za rast i razvoj vaše bebe. U tom periodu se dešavaju najintenzivniji procesi sazrijevanja organa i organskih sistema, koji nisu dovršeni prije rođenja. Pažnja koju novorođenče u tom periodu dobije od roditelja je veliki stimulus za razvoj nervnog sistema. Igrajte se, mazite i pričajte što više vašoj bebi. Majčino mlijeko je dar za cio dalji život djeteta. Pored idealnog nutritivnog sadržaja za pravilan rast i razvoj, majčino mlijeko vašem djetetu pruža imunitet za bolesti sa kojima je majka bila u kontaktu, te tako vaše dijete ne obolijeva od njih, a dokazano je i da su djeca koja su dojena manje podložna razvoju alergijskih bolesti u daljem životu – istakla je dr Šišović.
– Trudnoća je vrijeme divnih promjena, ali i izazova. Psihičke izmjene su normalan dio tog procesa. Važno je zapamtiti da nijeste sami i da postoje dostupni resursi i podrška kako biste se nosili sa emocionalnim i psihološkim promjenama. Budite blagi prema sebi i pružite sebi vrijeme da se prilagodite. Vaša sposobnost da prepoznate potrebe i promjene je korak ka zdravom i srećnom majčinstvu. U našoj ustanovi ćete uvijek naći razumijevanje, podršku i pomoć – kazala je Vuković.
Komentari (0)
Ostavite svoj komentar