
– Odnos između broja registrovanih zaposlenih i broja stanovnika iznosi 0,16 odsto, što je slično prosjeku u sjevernom regionu, ali dvostruko manje u odnosu na prosjek Crne Gore. Ti podaci upućuju na zaključak da u opštini Mojkovac postoji visoka nezaposlenost, ali i visok udio neaktivnog stanovništva. Broj nezaposlenih u opštini Mojkovac bilježi rast u periodu od 2011. do 2017. godine, za ukupno 30,8 odsto, a u pogledu nezaposlenih žena čak za 79 odsto. Barem djelimično razlog tolikog rasta treba tražiti u činjenici da je izmjena Zakona o socijalnoj i dječjoj zaštiti doprinijela da se veliki broj žena prijave kao nezaposlene kako bi stekle pravo na doživotnu naknadu. U 2018. godini broj nezaposlenih je smanjen, ali se u narednim godinama nezaposlenost opet povećavala. U prvoj polovini 2020. godine broj nezaposlenih u odnosu na prethodnu godinu povećao se za 30,9 odsto – podaci su iz strategije zapošljavanja Opštine Mojkovac.
Dalje je navedeno da među nezaposlenima prijavljenim na evidenciji Biroa rada Mojkovac u posljednjim godinama preovlađuju žene. Dok je u 2011. godini broj nezaposlenih žena predstavljao 41,1 odsto onih koji traže zaposlenje, od 2017. godine pa nadalje, njihov udio u ukupnoj nezaposlenosti kreće se između 56 i 57 odsto.
– Sa stanovišta obrazovne strukture najviše je nezaposlenih sa srednjom školskom spremom – ističe se u opštinskom dokumentu i dodaje da poređenje broja zaposlenih i broja penzionera takođe ukazuje na nepovoljna kretanja na lokalnom tržištu rada.
– Od 2011. do 2019. godine broj zaposlenih u Mojkovcu bio je znatno manji od broja penzionera, a neto prosječna zarada u opštini Mojkovac porasla je sa 416 eura u 2011. na 516 eura u 2019. godini – podaci su strategije zapošljavanja Opštine Mojkovac do 2025. godine.
M.N.
Komentari (1)
Ostavite svoj komentar