Bivšem premijeru Hravtske i predsjedniku Hrvatske demokratske zajednice (HDZ), Ivi Sanaderu, smanjena je na 18 godina objedinjena zatvorska kazna po presudama u tri korupcijska slučaja, saopšteno je danas u Zagrebu, prenosi Danas.rs.
Visoki krivični sud saopštio (VKS) je da je djelimično prihvatio Sanaderovu žalbu na prvostepenu presudu Županijskog suda u Zagrebu u postupku tzv. neprave obnove krivičnog postupka. Kazna je smanjena s 18 godina i osam mjeseci, na 18 godina zatvora. Objedinjena zatvorska kazna odnosi se na korupcijske afere Fimi-medija, Planinska i Ina-MOL.
-Ocjena je VKS da će se jedinstvenom kaznom zatvora od 18 godina izraziti jasna društvena osuda zbog počinjenih krivičnih djela i da će tako odmjerena kazna uticati na osuđenika da se ubuduće suzdrži od činjenja krivičnih djela- navodi se u sudskoj objavi.
Bivši premijer do sada je proveo oko osam godina iza rešetaka, u pritvoru ili po presudama. Prijevremeni otpust u hrvatskom zatvorskom sistemu može se tražiti već posle polovine izdržane kazne, a najčešće se odobrava nakon dvije trećine kazne.
Sanader je, posle nekoliko pritvaranja i puštanja na slobodu, u zatvoru neprestano od aprila 2019., kada mu je Vrhovni sud povisio kaznu za korupciju u slučaju "Planinska" na šest godina zatvora. U tom slučaju nekadašnji vlasnik mjesne industrije i HDZ-ov poslanik Stjepan Fiolić priznao je da je bivšem premijeru donio deset miliona kuna i milion evra provizije pošto je od države kupio poslovnu zgradu ispod cijene.
U oktobru 2021. najviši sud je djelimično potvrdio i presudu iz ponovljenog postupka u slučaju Fimi medija, po kojoj HDZ zbog izvlačenja novca iz državnih institucija i firmi morati da plati više stotina hiljada eura, dok je Sanaderu, uz povraćaj nezakonite koristi, kazna s osam smanjena na sedam godina zatvora.
Slučaj Fimi-medija postao je sinonim političke korupcije u Hrvatskoj.
Vrhovni sud je krajem oktobra 2021. potvrdio prvostepenu presudu kojom je nekad najmoćniji hrvatski političar zbog primanja mita od šefa mađarskog MOL-a Zsolta (Žolta) Hernadija osuđen na šest godina, dok je nedostupni Hernadi kažnjen s dvije godine zatvora.
U nizu dugogodišnjih postupaka i osuđujućih presuda, Sanaderu su izrečene i dvije oslobađajuće. Tako je u oktobru 2022. u ponovljenom suđenju nepravosnažno oslobođen optužbi za ratno profiterstvo u aferi Hypo, za šta je u ranijim postupcima dva puta bio osuđen.
Još jednu oslobađajuću presudu Sanaderu, kojom je zajedno s preduzetnikom Robertom Ježićem oslobođen za prodaju jeftine struje Ježićevom Diokiju na štetu HEP-a, najviši sud potvrdio je sredinom novembra 2021.
Sanader je s mjesta premijera iznenada, bez objašnjenja, otišao sredinom 2009, a potom je protiv njega pokrenuto niz istraga zbog korupcije.