Odluku je danas, 27. maja, donijela Parlamentarna skupština NATO-a, saopštio je poslanik Pokreta Samoopredeljenje Driton Hiseni.
- Napredak statusa dolazi posle nekoliko godina odlične saradnje između Skupštine Republike Kosovo i Parlamentarne skupštine NATO. Od juna 2014. bili smo predstavljeni kao delegacija posmatrača -, napisao je Hiseni na Fejsbuku, koji je i predsedavajući kosovske delegacije u Parlamentarnoj skupštini NATO.
Dodao je da brojna pisma i kontinuirani napori delegacije Srbije, ali i drugih političkih aktera u Beogradu, nisu uspjeli da spriječe Kosovo da unaprijedi svoj status.
Parlamentarna skupština NATO-a je institucionalno odvojena od NATO-a, ali služi kao važna veza između NATO-a i parlamenata zemalja članica.
Sastoji se od 281 delegata iz sve 32 zemlje članice NATO-a. Pored njih, u aktivnostima Parlamentarne skupštine učestvuju i delegati iz devet pridruženih zemalja, četiri pridružene mediteranske zemlje, kao i osam parlamentarnih delegacija posmatrača.
Pridruženi članovi mogu podnositi odluke i amandmane na odluke. Takođe, oni mogu služiti kao specijalni izvestioci udruženi u komitete, kako bi predstavili svoje perspektive u izvještajima NATO-Parlamentarne skupštine.
Međutim, oni nemaju pravo da glasaju o skupštinskim izvještajima, rezolucijama ili rukovodstvu, niti doprinose njenom budžetu.
Trenutno ima devet pridruženih članova – među njima Srbija i Bosna i Hercegovina.