- Ohridski sporazum trenutno ovo jasno pokazuje: ako ne bude napretka u normalizaciji, neće biti napretka u pregovorima o članstvu- rekao je Stano.
Ova izjava usledila je nakon što je američki ambasador u Beogradu Kristofer Hil u intervjuu za beogradski nedeljnik NIN rekao da formalno priznanje Kosova neće biti uslov za ulazak Srbije u EU.
Evropska unija, međutim, nije jasno stavila do znanja da li će formalno priznanje Kosova biti uslov za ulazak Srbije u Evropsku uniju, a Stano je ponovio da „stav bloka po ovom pitanju ostaje nepromenjen“.
- Stav EU o tome se nije promenio i ostao je isti, kao što je i ranije rečeno i kako je navedeno u kriterijumima za članstvo- rekao je Stano.
On je, podsećajući na promene u okviru pregovora Srbije o članstvu u EU, gde je u poglavlju 35 kao uslov normalizacija odnosa sa Kosovom, rekao da bez te normalizacije Srbija ne može da postane članica EU.
Istovremeno, EU je saopštila da lobiranje Srbije protiv članstva Kosova u međunarodnim organizacijama predstavlja „čisto“ kršenje Briselskog sporazuma za normalizaciju odnosa dve susedne zemlje.
-Sporazum o putu ka normalizaciji važi i potpuno obavezujući i za Kosovo i za Srbiju. Ovo uključuje i član 4. Lobiranje Srbije protiv Kosova je jasno kršenje ovog sporazuma- rekao je portparol EU Peter Stano za RSE.
Od kada je Kosovo proglasilo nezavisnost, pre 15 godina, Evropska unija je u više navrata izjavljivala da je pitanje priznanja Kosova stvar u nadležnosti država članica EU i da je kao evropski blok zadržala neutralan stav prema statusu Kosova. Ali, s druge strane, Kosovo ima posebne ugovorne odnose sa Evropskom unijom, kroz Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju, dok teritorija Kosova nije uključena u pregovarački proces o članstvu Srbije u EU, prenosi RSE.
EU je uvek insistirala da se potpuna normalizacija odnosa sa Kosovom iskoristi kao uslov za Srbiju, ali je prepustila stranama da tumače da li „puna normalizacija” znači formalno priznanje Kosova od strane Srbije, navodi portal.
Uz posredovanje EU, Kosovo i Srbija su 2023. godine postigli Sporazum o normalizaciji odnosa. Kasnije je postao poznat kao Ohridski sporazum, ali je i ovaj ostao uglavnom nesproveden, ističe RSE.