Шеф делегације ЕУ у Србији Емануеле Жиофре рекао је да ЕУ види усвајање уставних амандмана на референдуму у Србији као позитиван резултат у јачању независности правосуђа.
Жиофре је за РТС рекао да је за ЕУ "добра вијест што су грађани изашли на биралишта и подржали реформе“.
Навео је и да би ЕУ вољела да је излазност била већа, али је додао да –то (проценат излазности) не утиче на резултат референдума“.
– Свакако да су реформе добре ако проистичу из консензуса, али је резултат од јуче веома јасан. Поздрављамо што је овај корак направљен - рекао је Жиофре.
Упитан да ли ће Брисел пратити доношење бројних закона како би се промјене спровеле у пракси, он је одговорио да су закони приоритет "јер постигнуто мора да се примјени".
– Поздрављамо намеру владе да Венецијанска комисија остане укључена у примјену. А ЕУ ће помно да прати, али и да подржи финансијски и технички имплементацију–, рекао је он.
Напоменуо је да "овде није ријеч само о прикључивању Србије Унији, већ и о владавини права".
– Знамо да је то важан услов за чланство у ЕУ – рекао је он и нагласио да Србија мора да ради на реформама, борби протв корупције и организованог криминала, медијској стратегији и слободама, и на већој сигурности новинара.
Жиофре је констатовао да су поједине партије које подржавају европске интеграције биле против реформи.
– Нема консензуса на српској политичкој сцени по овом питању и то је разумљиво. Оно што је важно јесте да је на крају дана већина изашлих бирача заокружила да – рекао је он.
Упитан да ли је Брисел могао да учини нешто више од молбе косовским властима да се Србима на Косову и Метохији омогући изјашњавање на референдуму, он је рекао да је Приштина била јавно позвана да спроведе гласање.
–Позвали смо Приштину да спроведе исте процедуре као претходних година, да дозволи ОЕБС-у да броји гласове и транспортује гласачке листиће до бирача... Жао нам је што на крају нисмо могли да нађемо начин да понове исте процедуре као раније – рекао је он.