Kamatne stope u Ujedinjenom Kraljevstvu podigle su se sa 2.25 odsto na čak tri odsto, što je najveći skok kamatnih stopa od 1989. godine. Troškovi kredita ovim potezom podigli su se na najveći nivo od krize 2008. godine, kada se sistem banaka UK-a suočio s potpunim kolapsom.
Ali, ovo rekordno podizanje kamatnih stopa počelo je još u decembru kada je cijena života u Ujedinjenom Kraljevstvu počela rapidno rasti, zbog čega je brojnim domaćinstvima u ovoj zemlji postalo teško pokrivati osnovne troškove života, prenose Nezavisne.
Recesija se definiše kao najmanje dva perioda od tri mjeseca tokom kojih je privreda neke zemlje u padu. Tokom perioda recesije tipično je da kompanije zarađuju manje, što se onda odražava i na plate koje se smanje, a nezaposlenost poraste. Iz Banke Engleske sada vjeruju da je Ujedinjeno Kraljevstvo u recesiju počelo ulaziti već ovog ljeta, a predviđaju da će se nastaviti kroz cijelu ovu godinu i prvu polovinu 2024. godine, u kojoj bi se trebali održati opšti izbori.
Pa, iako ovo nije najveći pad privrede zapamćen u Ujedinjenom Kraljevstvu - mogao bi biti najduži od teških 20-ih godina prošlog vijeka kada je recesija harala cijelim svijetom, prenosi "BBC".
Kancelar Džeremi Hant kazao je da je "inflacija imala težak uticaj na porodice, penzionere i kompanije pa je prioritet vlade to ublažiti što je više moguće.“
"Kamatne stope raste u cijelom svijetu, dok se zemlje pokušavaju uhvatiti u koštac s cijenama koje su zbog pandemije i ruske invazije Ukrajine počele drastično rasti“, kazao je Hant.