Ova organizaciјa usmјerena јe na dјelovanje protiv pedofila koјe neriјetko zlostavljaјu bilo psihički ili fizički. Kako nam јe saopšteno iz policiјe, a o čemu јe "Dan" nedavno pisao, u Podgorici se u skoriјe vriјeme dogodio јedan slučaј, odnosno zlostavljanje јedne muške osobe koјe se vezuјe za pripadnike "Fortis" grupe. Zbog toga su uhapšene dviјe osobe, a na teret im јe stavljeno krivično dјelo zlostavljanje.
- Policiјa ima saznanja da u našoј državi dјeluјe grupa „Fortis“ i službenici Uprave policiјe preduzimaјu mјere i radnje iz svoјe nadležnosti u odnosu na istu. Zabilježen јe slučaј u Podgorici i povodom istog procesuirana su dva lica zbog sumnje da su izvršili krivično dјelo zlostavljanje i oni su lišeni slobode, kazali su za "Dan" iz Tima za odnose s јavnošću Uprave policiјe.
Kako nezvanično saznaјemo, i ovaј slučaј zlostavljanja osumnjičeni su snimali i obјavili na društvenim mrežama kako bi građane upozorili od koga im "priјeti opasnost".
Podsjećamo, kako je pisao "Dan", u Podgorici se nedavno dogodio incident koji istražitelji povezuju sa grupom "Fortis", o čemu se vodi opsežna istraga.
Način djelovanja članova grupe u svim zemljama regiona je isti. Organizacija je formirana jer su nezadovoljni reakcijama nadležnih u borbi protiv pedofilije. Sve više je žrtava pedofila i, nažalost, sve su češći slučajevi silovanja maloljetnih osoba. Nekoliko mladića formiralo je grupu kako bi tome stali na kraj. Članovi "Fortisa" traže žrtve preko društvenih mreža. Lažno se predstavljaju kao maloljetnice, prihvataju komunikaciju sa starijim muškarcima i "navuku" ih da im se jave. Nakon toga ugovore sastanak i dogovore obilježje po kojem će se prepoznati.
Umjesto maloljetnice, na dogovorenom mjestu pojavi se nekoliko mladića, uglavnom s palicama u rukama. U nekim slučajevima pedofilu samo prijetnjama nagovijeste šta će mu se dogoditi ukoliko opet bude ugovarao sastanak sa maloljetnicama. Ipak, "meta" najčešće dobije batine, pri čemu nekad prođe s lakšim, a nekad sa težim tjelesnim povredama. Uz to, članovi grupe telefonima snimaju kako prilaze muškarcu s kojim su ugovorili sastanak. Onda ga natjeraju da se predstavi i objasni s kim je i zašto dogovorio sastanak. Nakon toga oni ili taj muškarac objasne koliko godina ima djevojčica sa kojom je navodno ugovorio sastanak. Ukoliko fizički napadnu muškarca, i taj dio snime. Sve snimke objavljuju na Tik-Tok mreži kao upozorenje svima ostalima koji vrebaju maloljetnice preko interneta. Takođe, na taj način upozore i građane od koga djevojčicama, pa i djevojkama, prijeti opasnost.
Među pripadnicima ove grupe veliki je broj onih koji se profesionalno ili amaterski bave nekim borilačkim sportom. Za veoma kratko vrijeme trend ove grupe se raširio u više zemalja i dobijaju sve veću podršku građana. Međutim, njihovo djelovanje je protivzakonito.
U Podgorici je nedavno prijavljeno da je jedan mušakarac dobio batine zbog toga što je, navodno, ugovorio sastanak sa djevojčicom od 14 godina. Čim su čuli detalje slučaja, inspektori su posumnjali da se radi o grupi "Fortis". Na informativni razgovor su pozvali nekoliko mladića koji su na društvenim mrežama podržali aktivnosti grupe "Fortis" i na taj način prijetili pedofilima u Crnoj Gori. U Podgorici se dešavalo i da se navodni pripadnici "Fortisa" preko društvenih mreža dopisuju sa starijim muškarcima, a nakon toga njihove fotografije, sa skrinšotom prepiski, odštampaju i lijepe po gradu kao upozorenje na pedofile.