Bugarska je odlučila da proširi proizvodnju nuklearne energije kao alternativu fosilnim gorivima i najavila izgradnju dva dodatna reaktora u jedinoj nuklearnoj elektrani u zemlji, prenosi N1.rs.
Dva nova reaktora, koji će obezbijediti ukupno 2.300 megavata, koristiće tehnologiju američke kompanije "Vestinghaus elektrik", saopštila je bugarska vlada.
Ranije ove godine, taj proizvođač nuklearne opreme potpisao je ugovor sa bugarskom nuklearnom elektranom „Kozloduj“ o postavljanju jedne ili dvije jedinice reaktora sa vodom pod pritiskom AP1000.
Premijer Bugarske Nikolaj Denkov rekao je danas da je vlada za sada izdvojila 250 miliona eura za projekat i dodao da bi prvi reaktor trebalo da bude spreman za puštanje u rad 2033. godine, a drugi dvije do tri godine kasnije.
Bugarska u nuklearnoj elektrani u Kozloduju trenutno koristi dva ruska reaktora VVER-1000 od po 1000 megavata, koji proizvode otprilike trećinu električne energije u zemlji.
Njihove dozvole za rad ističu 2027. i 2029. godine, ali bi mogli da budu u funkciji i kasnije pod uslovom da regulator to odobri.
Bugarska je 2006. morala da ugasi četiri starija reaktora VVER-440, što je bio uslov za ulazak u Evropsku uniju, ali je Denkov sada naveo da će ukupan kapacitet novih jedinica znatno premašiti njihov kapacitet od 1.760 megavata.
Poslije početka ruske invazije na Ukrajinu, Bugarska je preduzela korake da se oslobodi gotovo potpune energetske zavisnosti od Moskve. U sklopu napora za diverzifikaciju izvora energije Bugarska je prošle godine potpisala sporazume sa francuskom kompanijom Framatom i američkim Vestinghausom o dobijanju svježeg nuklearnog goriva za operativne reaktore.