Ilustracija / - FOTO: SHUTTERSTOCK
30/01/2024 u 12:26 h
DAN portalDAN portal
Preuzmite našu aplikaciju
Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
StoryEditor

EU postigla okvirni dogovor za korišćenje profita od ruske imovine za obnovu Ukrajinu

Okvirni dogovor tek treba da bude formalno odobren, ali se smatra prvim korakom ka korišćenju nekih od 200 milijardi eura sredstava ruske centralne banke u EU kako bi se pomoglo u obnovi Ukrajine

Evropska unija je postigla sporazum o prvom koraku ka korišćenju profita od zamrznute ruske imovine kako bi pomogla u plaćanju obnove ratom razorene Ukrajine, rekli su zvaničnici.

Ambasadori EU saglasili su se oko plana za izdvajanje dobiti iz ruske imovine kako bi se ona na kraju iskoristila za plaćanje rekonstrukcije Ukrajine, saopštilo je kasno u ponedjeljak belgijsko predsjedništvo Evropskom unijom na mreži X.

Okvirni dogovor, postignut u ponedjeljak kasno uveče, tek treba da bude formalno odobren, ali se smatra prvim korakom ka korišćenju nekih od 200 milijardi eura sredstava ruske centralne banke u EU kako bi se pomoglo u obnovi Ukrajine.

Sporazum je uslijedio poslije duge debate kako koristiti rusku državnu imovinu koju su zapadne institucije blokirale odmah pošto je Moskva pokrenula invazija na Ukrajinu prije skoro dvije godine.

EU je zamrznula oko 200 milijardi eura (220 milijardi dolara) sredstava ruske centralne banke, pri čemu oko 90 odsto tih sredstava drži međunarodna depozitna organizacija Euroclear, sa sjedištem u Belgiji.

Jednostavno konfiskovanje cijelog tog novca i njegovo ulaganje u rekonstrukciju Ukrajine ne smatra se opcijom, jer bi to moglo da uzdrma međunarodna tržišta i potkopa euro.

Neke zemlje, posebno Belgija, predložile su uvođenje vanrednog poreza na zamrznuta sredstva koja bi Kijevu mogla da donesu oko tri milijarde eura godišnje.

Iako se korišćenje zamrznute ruske imovine, koja je sada neiskorišćena, čini kao praktičan korak, mnogi strahuju da bi to mogla naštetiti položaju EU na globalnim finansijskim tržištima.

Evropska komisija je iznijela predlog po kojem bi vlasnici depozita poput Eurocleara prvo morali da odvoje kamate ili profite od zamrznutu imovinu i da ih čuvaju.

Drugi predlog je iznijet kasnije kako bi ti profiti mogli biti prebačeni u fond koji bi bio proslijeđen Kijevu.

Ambasador Litvanije u EU Arnoldas Pranckevičijus rekao je da je preliminarni sporazum postignut noćas "veoma važna i dugo očekivana odluka".

On je, međutim, dodao da je to tek početak puta i da se sada očekuje predlozi Evropske komisije kako iskoristiti profite za rekonstrukciju Ukrajine i početi diskusiju o zapljeni samih sredstava.

Početkom mjeseca, ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski pozvao je na "snažnu" odluku ove godine da se zamrznuta sredstva u zapadnim bankama "usmjere u odbranu od ruskog rata i za obnovu" Ukrajine.

Pitanje zamrznute ruske imovine ide dalje od EU, pošto je Brisel djelovao u dogovoru s članicama grupe G7 industrijski razvijenih zemalja kako bi zamrznuo rusku imovinu.

SAD žele kolektivnu odluku G7 o tome kako iskoristiti ruski novac.

Diplomate kažu da se Vašington sve više zalaže za potpunu konfiskaciju svih zamrznutih ruskih sredstava, ali da su Evropljani to odbili.

Pitanja zamrznutih sredstava dolazi u inače teškom trenutku za Ukrajinu, pošto nastavak podrške Zapada nailazi na političke prepreke i u Vašingtonu i u Briselu.

U SAD, opozicioni republikanci blokiraju dalja američka sredstva i oružje za Ukrajinu u manevrima oko unutrašnjih pitanja, posebno migracija.

U Evropskoj uniji, Mađarska – čiji je lider Viktor Orban blizak ruskom predsjedniku Vladimiru Putinu – blokirala je finansijski paket pomoći Kijev od 50 milijardi eura.

Na samitu u Briselu u četvrtak ponovo će se razmatrati to pitanje u nadi da će se ubijediti Mađarsku da odustane od veta.

Procijenjeni ukupni troškovi obnove Ukrajine iznose najmanje 411 milijardi dolara (380 milijardi eura), navodi se u zajedničkoj procjeni koju su u martu prošle godine objavile Svjetska banka, Evropska komisija i Ujedinjene nacije.

Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
21. decembar 2024 01:06