Evropski parlament je danas većinom od 508 glasova usvojio izveštaj Vladimira Bilčika, koji je stalni izvjestilac Evropskog parlamenta za Srbiju. Kako se navodi u saopštenju Bilčika, to je važan politički dokument koji ocjenjuje napredak Srbije na putu ka EU i ocrtava sljedeći korak u procesu pridruživanja, prenosi N1.
Bilčik je rekao da je njegov glavni cilj bio da predstavi realan i izbalansiran izvještaj, a da istovremeno podrži krajnji strateški cilj Srbije, a to je ulazak u Evropsku uniju, navodi se u izjavi izvjestioca EP za Srbiju.
-Izvještaj se dotiče mnogih pitanja u vezi sa napretkom Srbije na evropskom putu i oblastima u kojima je još potrebno unaprjeđenje- naveo je Bilčik.
On je pozvao na jačanje nezavisnosti pravosuđa, borbu protiv organizovanog kriminala i korupcije i jačanje nezavisnog medijskog okruženja.
-Značajni djelovi izvještaja posvećeni su energetskoj politici, posebno eliminisanju zavisnosti od Rusije i fosilnih goriva i unapređenju ekoloških pitanja- naveo je Bilčik.
Taj dokument već je izglasan na Spoljnopolitičkom odboru prethodnog mjeseca, a u međuvremenu je na njega podnijeto još 11 pisanih i jedan usmeni amandman.
Izvjestilac Vladimir Bilčik je taj usmeni amandman podnio poslije tragedija u Srbiji, uz poruku da „Evropski parlament najoštrije osuđuje scenu masovnih ubistava u Srbiji u maju 2023. i u znak žalosti i solidarnosti poziva na detaljnu istragu„.
Kako je javio reporter N1, izvještaj šalje nekoliko poruka – uz standardne pohvale o održavanju izbora i povratku opozicije u parlament, ključne poruke su da integracije zavise od nekoliko faktora: Jačanja demokratije, vladavine prava, slobode medija, borbe protiv korupcije, uređenja odnosa sa Kosovom i usklađivanja spoljne politike.
U ovom izvještaju, kako navodi, uprkos lobiranju Telekoma, ta kompanija se, ipak, pominje u kontekstu sumnje da zloupotrebljava položaj na tržištu i da je vlasti koriste za jačanje uticaja na medije. Kritikuje se i dodjela frekvencija televizijama koje su kršile Kodeks novinara, otvaranje Raša tudej u Srbiji, ali i naimenovanje Aleksandra Vulina na čelo BIA.