SKY aplikacija / -SHUTTERSTOCK
03/05/2024 u 20:30 h
Željka BojanićŽeljka Bojanić
Preuzmite našu aplikaciju
Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
StoryEditor

Evropski sud pravde odbacio "nezakonit SKY": Mora da se poštuje domaći zakon i obavijesti nadležna država

Evropski sud pravde odbacio je korišćenje kao dokaza u krivičnim sudskim postupcima "nezakonito dobijenih razgovora sa šifrovanih mreža Encrochat i SKY", izvještavaju evropski i regionalni mediji. U odluci suda se navodi da bi on jedino mogao da se kroisti kada se prvo ispoštuje domaći zakon, zakon države u kojoj se sudi i pod uslovom da je ta zemlja obavještena o preduzimanju mjera kojima se poruke presreću u odnosu na njene građane.

Berlinski sud u Njemačkoj se 19. oktobra 2022. godine obratio Evropskom sudu pravde da pojasni kako treba da postupa sa razgovorima Encrochat i SKY  šifrovanih mreža, piše portal Vox news.al.(Albanija).

Vijest je saopštio novinar Artan Hodža, koji piše da je ovaj zahtjev berlinskog suda prihvatio na razmatranje Evropski sud 24. oktobra 2022. godine.

image
-SKRINšOT, VOXNEWS

- Sud saopštava odluku u predmetu C-670/22 kojom se utvrđuje da transkripti koje je dobio francuski pravosudni organ predstavljaju "presretanje telekomunikacija" - dio je pomenute odluke.

Ova odluka ESP je u vezi sa zahtjevom Suda u Berlinu (Njemačka), o nekim pitanjima primjene u različitim zemljama EU, transkripata presretanja komunikacija platforme Encrochat koji su sprovedeni. od strane francuskih vlasti preko tehničkog uređaja koji se infiltrirao u komunikacioni saobraćaj zasnovan na Internetu.

DILEMA “SKY”: Neoboriv za tužilaštvo i istragu, ali sporan u crnogorskom Zakonu o krivičnom postupku

U ovoj Odluci, Sud, iako potvrđuje princip međusobnog priznavanja sudskih odluka zemalja članica, nazivajući ovaj princip „kamenom temeljcem“ pravosudne saradnje u krivičnim predmetima, zahtjeva da  dokazi koje je uputio francuski sud sa Evropski nalog za krivičnu istragu, će biti verifikovan od strane pravosudnih organa drugih država ako su pribavljeni u skladu sa postupkom predviđenim domaćim zakonodavstvom i ako su u skladu sa principima prava dotične države, piše Voxnews.

Evropski sud pravde razjasnio uslove 

Italijasnki portal dirittoegiustizia.it navodi da je intervenišući u kontekstu nekih krivičnih postupaka koji se vode u Njemačkoj za nezakonitu trgovinu drogom putem EncroChat šifrovane telekomunikacione usluge, Evropski sud pravde razjasnio uslove predviđene direktivom koja se odnosi na Evropski nalog za krivične istrage u vezi sa prenosom i upotrebom dokaza..

Konkretno, u presudi podnetoj 30. aprila 2024. u vezi sa predmetom C-670/22 (ECLI:EU:C:2024:372) je pojašnjeno da evropski nalog za istragu koji ima za cilj da dobije prenos dokaza koje je već prikupila druga država članica može, pod određenim uslovima donosi javni tužilac. Njegovo izdavanje ne zahtjeva poštovanje uslova koji se primenjuju na prikupljanje dokaza u državi izdavanja.

Međutim, mora postojati mogućnost naknadnog sudskog preispitivanja poštovanja osnovnih prava subjekata podataka. Štaviše, mjera presretanja koju je sprovela država članica na teritoriji druge države članice mora biti odmah obavještena toj državi. Sudija mora, pod određenim uslovima, isključiti prikupljene dokaze ako lice o kome je riječ nije u mogućnosti da izvrši svoja zapažanja o njima.

U presudi se takođe precizira da se „mjera povezana sa infiltracijom terminalne opreme, koja ima za cilj da izvuče podatke koji se odnose na saobraćaj, lokaciju i komunikacije komunikacijskog servisa zasnovanog na Internetu, mora biti obavještena država članica u kojoj se pronađe presretnuto osoba (u ovom slučaju Njemačka). Nadležni organ te države članice tada ima ovlašćenje da ukaže da se takvo presretanje telekomunikacija ne može izvršiti ili da se mora prekinuti ako se ne može odobriti u sličnom domaćem slučaju. Ove obaveze i ovlašćenja imaju za cilj ne samo da obezbjde poštovanje suvereniteta države članice o kojoj je obaveštena, već i da zaštite prava subjekata podataka. U kontekstu krivičnog postupka koji je pokrenut protiv lica osumnjičenog za krivična djela, sudija  mora isključiti dokaze ako lice o kome se radi nije u stanju da iznese svoja zapažanja o njima i oni su pogodni da pretežito utiču na ocjenu činjenice".

OPŠIRNIJE OVDJE.

 

Veliko vijeće ESP je jasno definisalo da prodiranje terminalnih uređaja, čiji je cilj izvlačenje podataka o saobraćaju, lokaciji i sadržaju razgovora koje obavlja komunikacioni servis zasnovan na Internetu, predstavlja „presretanje telekomunikacija“.

Advokat Jovanović: U Beogradu pala “SKY” presuda, u Crnoj Gori je dio ige moći političara

- Sud EU uspostavlja dublju zaštitu ovih prava jer, tumačeći član 14(7) Direktive, nameće nacionalnom sudiji krivičnim da, u okviru krivičnog postupka pokrenutog protiv lica osumnjičenog za krivična djela, ne smatra dobijene informacije kao dokaz, ako osumnjičenom i njegovoj odbrani nije data mogućnost da se za ovu informaciju efikasno odbrani ili efikasno iznese svoja zapažanja, koja bitno utiče na ocjenu činjenica - navodi pomenuti portal.

image
-SKRINšOT, VOXNEWS -odluka suda

Na osnovu krivičnih procesa koji se vode u Albaniji, rezultati presretanja razgovora osumnjičenih kao korisnika SKY ECC platforme Encrochat, iako su pristigli poštom od francuskih pravosudnih organa, ne mogu se koristiti za opravdanje pritvora i suđenja ovih ljudi.

Ovo zato što su transkripti rezultati masovnog presretanja, do kojih je došlo ometanjem toka razgovora svih sagovornika, kršenjem odredbi albanskog procesnog zakonodavstva i nepoštovanjem ustavnih garancija za tajnost prepiske kao kao i svako drugo sredstvo komunikacije.

IZREČENA PRVA "SKY" PRESUDA: Iliću i grupi ukupno 20,6 godina zatvora

Odluka koju je ESP objavio 30.04.2024. obavezuje sudiju  svake države članice da isključi upotrebu transkripata ako način njihovog prikupljanja nije transparentan.

Holandija - "SKY" pao pred sudom: Presuda od devet godina zatvora preinačena u oslobađajuću

Apelacioni sud u Parizu poslao je albanskom pravosudnom organu samo CD sa transkriptima masovnog prisluškivanja, ne čineći transparentnim, ne samo podatke o uređaju za prisluškivanje i način njegovog korišćenja, već i odluku suda. Francuski sudija koji je dozvolio prisluškivanje.

(FOTO/VIDEO) Protest advokata: Pritisak izvršne vlasti uticao na "SKY" optužnice

Isto tako, nisu donijete ni odluke francuskog sudije o produženju rokova ovih presretanja niti ovjera autentičnosti rezultata presretanja.

Nije prihvatljivo da su dokazi pribavljeni  bez sudske kontrole 

O pomenutoj odluci suda izvješatava i juliosanchezabogados.es.

- Sud pravde Evropske unije (CJEU) u presudi C 670/22 objedinjuje argumente koje smo branili u vezi sa hakovanjem Encrochata i Sky ECC-a .

Nije prihvatljivo da se dokazi pribavljeni u inostranstvu, posebno od strane francuskih vlasti i bez sudske kontrole španskog sudije, pa čak i bez znanja španskog sudije, mogu procjeniti mješanje u privatnost i tajnost komunikacije u realnom vremenu. pred španskim sudom.

Takođe ulazi u našu tezu da su princip međusobnog priznavanja i princip povjerenja neodbranjivi kao izgovor za španskog sudiju ili sud da izvrši čin vjere i pomno prati navodne dokaze poslane iz strane zemlje.

Prekogranični krivični dokazi imaju ograničenje i upravo oni utvrđuju obavezu španskog sudije da kontroliše mjeru mješanja i kršenje osnovnih prava pogođene osobe.

Isto tako, CJEU podržava naše mišljenje da nemogućnost odbrane da zna sve detalje o dokazima, a posebno o procesu hakovanja, prisiljava španskog sudiju da iz procesa izvuče sve dokaze koji su direktno ili indirektno pribavljeni navedenim miješanjem - navodi se u pomenutom članku.

(voxnews,  dirittoegiustizia.it,juliosanchezabogados.es)

 

Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
18. novembar 2024 18:30