Ukoliko pokuša da zaobiđe glasanje, opozicija bi mogla da iskoristi tu priliku da obori vladu / Shutterstock
02/12/2024 u 19:09 h
DAN portalDAN portal
Preuzmite našu aplikaciju
Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
Slušaj vijest
StoryEditor

Francuska vlada visi o koncu

Za francuskog premijera Mišela Barnijea danas je presudan dan.

Ultimatum krajnje desnice, predvođene liderkom Nacionalnog okupljanja Marin Le Pen, visi nad njegovom glavom. Ukoliko ne pristane na njihove budžetske zahtjeve, Le Pen bi mogla da obori njegovu vladu u roku od 48 sati.

Ovo je ključni trenutak za Francusku, s posljedicama koje će se osjetiti širom Evrope. Kao druga najveća ekonomija evrozone, Francuska se suočava sa ogromnim dugom, dok je vlada slaba, a parlament podijeljen kao nikada u posljednjih nekoliko decenija.

Poslanici će se danas okupiti u Nacionalnoj skupštini kako bi glasali o budžetu za socijalno osiguranje za narednu godinu. Barnije, koji je na funkciji premijera tek od septembra nakon što je predsjednik Emanuel Makron raspisao prijevremene izbore, očajnički treba da obezbijedi usvajanje ovog budžeta kako bi izbjegao krizu koja bi mogla biti i politička i finansijska.

Problem je što Barnijeova centar-desna vlada nema većinu u parlamentu i oslanja se na podršku drugih stranaka. Ukoliko pokuša da zaobiđe glasanje, opozicija bi mogla da iskoristi tu priliku da obori vladu.

Jutros je predsjednik Nacionalnog okupljanja Žordan Bardela izjavio da će njegova stranka glasati za obaranje vlade "osim ako ne dođe do čuda u posljednjem trenutku" koje bi podrazumijevalo značajne izmjene budžeta.

- Budžet koji je vlada predstavila je budžet kazni, koji će oslabiti kupovnu moć naših sunarodnika - rekao je Bardela za francuski radio RTL.

Cilj predloženog budžeta je kontrola nad spiralom deficita Francuske, koja je projektovana na 6,1 odsto BDP-a za ovu godinu. Barnije je prvobitno planirao 40 milijardi eura ušteda i 20 milijardi eura povećanja poreza, ali je već bio primoran da pravi ustupke.

Nacionalno okupljanje, svjesno svoje pozicije "jezička na vagi", dostavilo je sve duži spisak zahtjeva koji moraju biti ispunjeni prije Božića u zamjenu za podršku budžetu. Partija je postavila seriju "crvenih linija", koje, ako budu prekoračene, automatski vode glasanju o nepovjerenju.

Dva moguća scenarija

Barnije ima dvije opcije za usvajanje budžeta, a obje zavise od saradnje s Nacionalnim okupljanjem.

Prvi scenario je tradicionalni parlamentarni postupak. U ovom slučaju, zakon bi se iznio na glasanje, a Barnijeova manjinska vlada, uz podršku male koalicije centrističkih i konzervativnih poslanika, morala bi da obezbijedi makar prećutnu podršku poslanika Nacionalnog okupljanja. Ovaj scenario je moguć ako Le Penova stranka odluči da se uzdrži od glasanja nakon što izvuče dovoljno ustupaka.

Drugi scenario, koji je Barnije ocijenio kao "vjerovatan", podrazumijeva zaobilaženje glasanja. Francuski ustav dozvoljava vladi da usvoji budžet bez glasanja u parlamentu, ali opozicija tada ima pravo da podnese prijedlog za izglasavanje nepovjerenja, koji bi najvjerovatnije bio stavljen na glasanje u srijedu.

Ako taj prijedlog prođe, budžet bi bio odbačen, a vlada automatski pala.

Nacionalno okupljanje zvanično tvrdi da neće popustiti sve dok sve njihove "crvene linije" ne budu izbačene iz budžeta. Le Pen je izjavila za "Le Monde" da su njeni zahtjevi ključni za budućnost zemlje.

Njeni zahtjevi uključuju: ukidanje planiranog povećanja poreza na struju, obustavu odlaganja godišnjeg prilagođavanja penzija inflaciji, zadržavanje poreskih olakšica za niske plate, garanciju da određeni lijekovi neće biti uklonjeni sa liste refundacije, značajno smanjenje pristupa državnoj zdravstvenoj zaštiti za nedokumentovane migrante, i pregovore s Briselom o smanjenju francuskog doprinosa budžetu Evropske unije.

Barnije je već napravio ustupke, povlačeći planove o povećanju poreza na struju i obećavajući zadržavanje poreskih olakšica. Pokušao je da pridobije krajnju desnicu dodatnim obećanjima, uključujući ograničenje pristupa zdravstvenoj zaštiti za nedokumentovane migrante. Ipak, tvrdi da se njegovi ustupci odnose na cio parlament, a ne samo na Nacionalno okupljanje.

Marin Le Pen želi da Barnije prizna njen uticaj.

- Postoji demokratski problem s njihovim insistiranjem da ovo nisu ustupci Nacionalnom okupljanju - izjavila je i dodala: "Žele naše glasove, ali ne žele naše ime vezano za njih".

Ministar budžeta Loran Sen-Marten izjavio je da ne vidi mogućnost daljih ustupaka.

- Kompromis nije ucjena, ne može postojati ultimatum - rekao je.

Bardela je reagovao optužujući vladu za tvrdoglavost i rizikovanje obaranja vlade.

(Nova.rs)

Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
02. decembar 2024 19:10