Pored proširenja, prioriteti mađarskog predsjedavanja biće konkurentnost, odbrana, ilegalne migracije, regionalni razvoj, poljoprivredna politika i demografija, navodi se na sajtu predsedavanja.
- EU je dugo bila angažovana na obezbjeđivanju evropske perspektive za Zapadni Balkan, jer zajednica ne može biti potpuna bez pristupanja ovog regiona. Integracija regiona donosi korist Evropskoj uniji u ekonomskom, bezbjednosnom i geopolitičkom smislu - navodi se u programu.
U cilju daljeg proširenja i produbljivanja saradnje, dodaje se, partneri će biti pozvani na konsultacije kako u okviru Samita EU-Zapadni Balkan, tako i u okviru Evropske političke zajednice.
Ostalih šest prioriteta mađarskog predsjedavanja odnose se na novi evropski sporazum o konkurentnosti, jačanje evropske odbrambene politike, sprečavanje ilegalnih migracija, oblikovanje budućnosti kohezione politike EU, poljoprivrednu politiku EU orijentisanu na poljoprivrednike i rješavanje demografskih izazova. U dijelu programa koji se odnosi na djelovanje Savjeta EU za spoljne poslove, navodi se da je stabilnost Zapadnog Balkana vitalni interes EU i poručuje da će zato mađarsko predsjedavanje podržati produbljivanje konkretnih projekata saradnje sa regionom, posebno za unapređenje regionalne saradnje i stabilnosti.
Ukazuje se da Mađarska tokom predsjedavanja planira da organizuje samit EU-Zapadni Balkan u regionu i da održi međuvladine konferencije sa zemljama kandidatima "kada je to prikladno". U osnovnom interesu EU je, napominje se, da se zadrži stabilnost u neposrednom susjedstvu i da se region pridruži EU u doglednoj budućnosti.
Mađarsko predsjedavanje smatra i da je pitanje energije važan element integracije Zapadnog Balkana i navodi da će posebnu pažnju posvetiti olakšavanju interkonekcije sa energetskim sistemima regiona, promovisanju energetske tranzicije i saradnje, u cilju iskorišćavanja njegovog zelenog energetskog potencijala.
Kada je riječ o zajedničkoj bezbjednosnoj i odbrambenoj politici, navodi se da će Budimpešta tokom predsedavanja, u svijetlu trenutne bezbjednosne situacije, smatrati prioritetom da obezbijedi stabilnost Zapadnog Balkana i regiona Sahela kroz vojne misije EU, saradnju i dijaloge fokusirane na bezbjednost, kao i da pruži podršku preko evropskog instrumenta za mir.
- Za predsjedavanje je takođe važno da se sveobuhvatne aktivnosti civilnih misija prošire i na zaštitu manjina i kulturnog nasleđa - poručuje se u programu.
Kada je riječ o telekomunikacijama, navodi se da će biti uloženi napori da se Zapadni Balkan i Gruzija približe roming zoni EU, a u programu se, između ostalog, ukazuje i na značaj integracije Zapadnog Balkana u garantovanju bezbjednosti Evrope.
Moto predsjedavanja
Moto predstojećeg šestomesječnog predsjedavanja Mađarske EU biće: "Učinimo Evropu ponovo velikom", izjavio je ranije mađarski ministar za EU poslove Janoš Boka, predstavljajući prioritete i ambicije mađarskog predsedavanja.
Mađarsko predsjedavanje Savjetom EU dolazi u periodu konstituisanja novog rukovodstva u evropskim institucijama, i preuzima ga od Belgije koja je u proteklih šest mjeseci uspjela da zatvori preko 60 zakonodavnih predloga.
Tokom belgijskog predsjedavanja, EU je uspjela da pronađe konsenzus o novoj finansijskoj podršci Ukrajini, uključujući i zamrznutu rusku imovinu.
Zvanično su otvoreni pristupni pregovori sa Ukrajinom i Moldavijom, usvojeni 13. i 14. paket sankcija Rusiji. Mađarska će, nakon Belgije, predsjedavati EU od 1. jula do 31. decembra.