
Inflaciju nastalu prehrambenom krizom usljed rata u Ukrajini Francuska će pokušati da ublaži i dijeljenjem vaučera za hranu najsiromašnijima.
S ovom idejom izašao je nedavno predsjednik Emanuel Makron, a sada je to, kao jedan od svojih programa za brzu realizaciju, istakla vlada nove premijerke Elizabet Born, odmah poslije parlamentarnih izbora koji će biti održani 12. i 19. juna. To je, ujedno, i dobar magnet u predizbornoj kampanji, jer mnogi danas uistinu kubure sa novcem za najosnovnije potrepštine.
Francuska ne muči muku s hranom i praznim rafovima kao neke članice EU, ali zato cijene grabe bez kočnica. Najveći je proizvođač žitarica u EU, na devet miliona hektara. Ubire oko 70 miliona tona, od čega polovina ide u izvoz, što Francusku čini jednom od najvećih svjetskih izvoznika.
Tako je u aktuelnoj situaciji odlučeno da se van EU izveze 800.000 tona žitarica više nego prošle godine, da bi se pomoglo drugima u nevolji izazvanoj ratom u Ukrajini.
U Francuskoj ističu da imaju dovoljno rezervi pšenice, kukuruza, ječma... I ulje prave od svog suncokreta, tako da je ovo jedna od rijetkih zemalja EU gdje ga u rafovima i dalje ima. Ali, zbog preskupih energenata na svjetskom tržištu, domaćinstva dodatno stežu kaiš. Pirinač je skočio za osam odsto, ulje za 14, tjestenine za 42 procenta...
Cijena gasa je za poslednjih šest mjeseci porasla za čak 40 odsto, inflacija iznosi preko četiri procenta. Zato su morale da budu zaleđene tarife gasa i struje, dok država za gorivo na pumpama od 1. aprila dotira svaki litar sa 15 centi, jer, u suprotnom, prijete pobune.
Gladnih je bilo i prije ove krize, pa je zato Makronova ideja dobila dodatni smisao. Istovremeno, projekat je namijenjen za podsticanje domaće proizvodnje, kod lokalnih proizvođača, s akcentom na bioproizvode i zdravu hranu.
Pretpostavlja se da će ove čekove da dijele socijalne službe koje već daju dječje dodatke i nadokadnu za nezaposlene. Bon bi mogao da ima vrijednost od 30 do 60 eura.
Poljoprivredni sindikati predlažu pet eura dnevno, a ministarstvo poljoprivrede 50 eura mjesečno.
Ciljna grupa je, prije svega, oko pet miliona korisnika socijalne pomoći, u zemlji sa 67 miliona stanovnika. Među onima kojima je najteže su mladi od 18 i 25 godina. Mnogi su se osamostalili od roditelja, ali teško nalaze posao, istovremeno i studiraju, dok do 25. godine nemaju pravo na univerzalnu socijalnu pomoć od 572 eura mjesečno.
U Francuskoj zvanično živi oko devet miliona siromašnih, odnosno, oko 14 odsto ukupne populacije. Da bi se neko zvanično smatrao siromašnim, u Francuskoj mora da prihoduje manje od 1.102 eura mjesečno po osobi, odnosno 2.314 eura za bračni par sa dvoje djece.
Коментари (0)
Оставите свој коментар