Evropska komisija je ocjenjivala šest zemalja da li ispunjavaju kriterijume iz Mastrihta neophodne za pridruživanje evrozoni. To uključuje Bugarsku, Mađarsku, Poljsku, Rumuniju, Češku i Švedsku.
Kriterijumi vrednuju pokazatelje kao što su stabilnost finansijskog sistema, nivo cijena i stabilni devizni kursevi. Takođe je konstatovano da, uprkos napretku u određenim ciframa, trenutno nijedna država ne ispunjava sve kriterijume za ulazak u evrozonu.
Svake dvije godine, ili na konkretan zahtjev zemlje EU, Evropska komisija objavljuje izvještaje o ekonomskom napretku kako bi procijenila spremnost neke zemlje da se pridruži evrozoni.
Savet EU potom odlučuje, na osnovu dobijenih podataka, da li će zemlja moći da pređe na jedinstvenu evropsku valutu.
Monetarna unija EU trenutno ujedinjuje 20 zemalja sa evrom kao zvaničnom valutom. Među članicama EU, Bugarska, Mađarska, Danska, Poljska, Rumunija, Češka i Švedska još ne koriste jedinstvenu valutu. Hrvatska je poslednja zemlja koja je pristupila zoni evra – 1. januara 2023. godine.
Ugovorom iz Mastrihta, koji je potpisan 1992. godine, uspostavljena je procedura za stvaranje monetarne unije. Kriterijumi iz Mastrihta koji opisuju uslove neophodne za ulazak u zonu evra.
Trenutno u zoni eura postoji 20 država, a euro takođe cirkuliše u pet zemalja koje nisu članice EU, uključujući Andoru, Vatikan, Monako, San Marino, Crnu Goru i samoproglašeno Kosovo.