Vlasti će sproveti „ponovno prebrojavanje glasova na pet glasačkih mjesta u svakoj izbornoj jedinici, saopštila je izborna komisija.
Brisel i Vašington tražili su od Tbilisija da otvori istragu oko navoda o neregularnostima na parlamentarnim izborima održanim u subotu, na kojima je prema zvaničnim podacima komisije proruska vladajuća partija Gruzijski san osvojila 54,8 odsto glasova.
Desetine hiljada stanovnika Gruzije okupilo se sinoć ispred zgrade parlamenta u glavnom gradu Tbilisiju, tražeći poništenje izbora, za čije je rezultate predsjednica države Salome Zurabišvili rekla da su namješteni u korist vladajuće partije Gruzijski san – uz pomoć Rusije.
Taj skup je produbio političku krizu u južnokavkaskoj zemlju, u kojoj Gruzijski san postaje sve autoritarniji i naklonjeniji politici Moskve.
Zurabišvili, čija predsjednička funkcija je uglavnom ceremonijalna, odbila je da prizna zvanične rezultate i ranije je rekla za AP da je Gruzija postala žrtva pritiska Rusije da se ta zemlja ne pridruži Evropskoj uniji, a juče je izjavila da je protest jedini način da Gruzini „kažu da su njihovi glasovi ukradeni, da im je budućnost ukradena“.
Kao glas koji odstupa od stava EU mađarski premijer Viktor Orban doputovao je sinoć u Gruziju da pruži podršku tamošnjoj vladi.
Visoki predstavnik EU za spoljnu politiku i bezbjednost Žozep Borelj juče je izjavio da Orban, čija zemlja je rotirajuća predsjedavajuća Evropskim savetom ovog polugodišta, nema mandat da predstavlja Uniju tokom te posjete.
Orban je izjavio danas u Tbilisiju da su izbori bili „slobodni i demokratski“ i ocijenio tvrdnje opozicije da je partija Gruzijski san protiv ulaska u EU kao „zaista smiješne“.
Portparol ruskog predsjedništva Dmitrij Peskov odbacio je „neosnovane optužbe“ i negirao bilo kakvo miješanje svoje zemlje u izborni proces u Gruziji.