To je uslijedilo tri nedjelje nakon njihove posljednje razmjene i kao dio povremenih sporazuma o slanju zarobljenih vojnika kući.
Kako prenosi Radio Slobodna Evropa, to je bila 54. razmjena ratnih zarobljenika otkako je Rusija u februaru 2022. godine pokrenula sveopštu invaziju na Ukrajinu.
Zvaničnici zaraćenih država se sastaju tek kada razmijene svoje mrtve i ratne zarobljenike, nakon dugih priprema i diplomatije.
Ni Ukrajina, ni Rusija ne otkrivaju koliko ukupno ima zarobljenika.
Ukrajinski predsjednik Volodomir Zelenski na Telegramu je naveo da su Ujedinjeni Arapski Emirati (UAE) ponovo posredovali u sporazumima.
UAE su saopštili da održavaju prijateljske odnose i sa Moskvom i sa Kijevom.
Zelenski je objavio fotografije uglavnom mršavih vojnika sa obrijanim glavama i umotanim u ukrajinske zastave koji stoje na nečemu što je izgledalo kao otvoreno područje sela.
- Koliko god bilo teško, tražimo sve koji su možda u zatočeništvu. Moramo sve da vratimo - napisao je Zelenski.
Među oslobođenim Ukrajincima bilo je i onih koji su proveli više od dvije godine u zatočeništvu.
Oni su zarobljeni u Mariupolju, tokom rane ruske ofanzive na Kijevsku oblast i bitaka u istočnoj oblasti Luganska, saopštio je Koordinacioni štab zemlje za ratne zarobljenike.
Navodi se da se nešto više od 3,4 hiljade ljudi, kako civila tako i vojnika, vratilo iz ruskog zarobljeništva od izbijanja rata.
Rusko Ministarstvo odbrane saopštilo je da će oslobođeni ruski vojnici biti prebačeni u Moskvu na liječenje i rehabilitaciju.
Prema Ujedinjenim nacijama, većina ukrajinskih zarobljenika pati od rutinskog medicinskog zanemarivanja, ozbiljnog i sistematskog maltretiranja, pa čak i mučenja dok su u pritvoru.
Takođe je bilo izolovanih izvještaja o zlostavljanju ruskih vojnika, uglavnom tokom zarobljavanja ili tranzita do mjesta za interniranje.