- Navodne nepravilnosti tokom izbora u Gruziji moraju biti ozbiljno razjašnjene i riješene - naveo je Mišel u objavi na društvenoj mreži Iks.
Mišel je najavio da će to pitanje biti na dnevnom redu neformalnog samita EU 8. novembra u Budimpešti kako bi razmotrili situaciju i utvrdili naredne korake u odnosima sa Gruzijom, javlja Rojters.
Predsjednik Evropskog savjeta pozvao je gruzijske lidere da pokažu čvrstu opredijeljenost za put Gruzije ka Eropskoj uniji (EU).
- Konstruktivan i inkluzivan dijalog širom političkog spektra sada je najvažniji - poručio je Mišel dan nakon gruzijskih izbora, koji se smatraju presudnim za dalji pravac Gruzije – ka EU ili ka Rusiji.
Prema navodima gruzijske izborne komisije, vladajuća stranka osvojila je 54 odsto glasova na parlamentarnim izborima u subotu, ali su opozicione stranke dovele u pitanje rezultate izbora, na kojima su i međunarodni posmatrači registrovali značajne nepravilnosti.
Vladajuća partija Gruzijski san bi, prema objavljenim rezultatima izbora, imala 89 poslaničkih mjesta u parlamentu – jedno manje nego što je obezbijedila bila 2020. godine, dok bi četiri prozapadna opoziciona bloka imala ukupno 61 poslanika.
Predsjednica Gruzije Salome Zurabišvili, koja se distancirala od vladajuće stranke, izjavila je da ne priznaje rezultate parlamentarnih izbora i pozvala građane na proteste, smatrajući da je Gruzija žrtva „ruske specijalne operacije“.