Prodaja oružja i vojnih usluga stotinu najvećih kompanija u toj industriji dostigla je 592 milijarde dolara prošle godine, što je povećanje od 1,9 odsto u odnosu na 2020., objavio je Štokholmski međunarodni institut za istraživanje mira (SIPRI).
To povećanje je označilo sedmu uzastopnu godinu rasta globalne prodaje oružja, prenosi Slobodna Evropa. Međutim, ta stopa rasta je i dalje ispod prosjeka za četiri godine prije pandemije COVID-19 kada je bila 3,7 posto, navodi SIPRI.
Među ključnim nalazima njihovog istraživanja navodi se da je u prošloj godini prodaja oružja u SAD smanjena za skoro jedan odsto, da su najveće ruske kompanije povećale prodaju za pola procenta, dok su kineske prodale preko šest odsto više oružja.
SIPRI procjenjuje da će se zbog rata u Ukrajini potražnja za oružjem porasti, a da će se problemi u lancu snabdijevanja vjerovatno pogoršati.
Mnogi dijelovi vojne industrije su i dalje bili pogođeni poremećajima u globalnim lancima snabdijevanja povezanim s pandemijom u 2021., zbog kašnjenja u globalnoj isporuci i nestašice vitalnih komponenti.
"Mogli smo očekivati još veći rast prodaje oružja 2021. bez stalnih problema u lancu nabavke", rekla je Lucie Béraud-Sudreau, direktorica SIPRI-jevog programa za vojne izdatke i proizvodnje oružja.
Ruska invazija na Ukrajinu u februaru povećala je izazove u lancu snabdijevanja vojnim kompanijama i zato što je Rusija glavni dobavljač sirovina koje se koriste u proizvodnji oružja.
To bi moglo omesti napore u SAD i Evropi da ojačaju svoje oružane snage i popune zalihe nakon slanja municije i druge opreme vrijedne milijarde dolara u Ukrajinu.
"Za povećanje proizvodnje potrebno je vrijeme. Ako se poremećaji u lancu snabdijevanja nastave, može proći nekoliko godina da neki od glavnih proizvođača oružja zadovolje novu potražnju stvorenu ratom u Ukrajini", rekao je Diego Lopes da Silva, viši istraživač SIPRI-ja.