Kako prenosi portal Balkanska bezbjednosna mreža, ponuda južnokorejskog Hjundai Rotema Rumuniji uključuje transfer tehnologije i saradnju sa domaćom industrijom koja bi proizvodila komponente za K2 a predlog Hjundaija poklapa se sa planovima Bukurešta da hladnoratovske tenkove TR-85 i T-55 zamijeni sa 300 savremenih oklopnjaka.
Rumunija je taj cilj djelimično ispunila prošle godine kupovinom 54 tenka Abrams M1A2 od SAD i to putem dogovora dvije države (Government to Government) a nabavka podrazumijeva i obuku posada i tehničara, municiju i rezervne djelove.
Rumunija je zainteresovana i za druge proizvode kompanije iz Južne Koreje – borbeno vozilo pješadije Redbek i samohodnu haubicu K-9. Oba su kompatibilna odnosno ispunjavaju standarde NATO.
Tenk K2 Crni panter je osnovni borbeni tenk visoke tehnologije koji je u naoružanje južnokorejske vojske uveden 2014. godine a čiji je prvi korisnik u Evropi Poljska, sa naručenih 180 komada.
Osnovno naoružanje tenka K2 Crni Panter je top kalibra 120 mm L55 koji se u Južnoj Koreji proizvodi po licenci njemačkog Rajnmetala. Ima spregnuti mitraljez kalibra 7,62 milimetra, 12 bacača dimnih kutija i mitraljez 12,7 milimetara montiran na kupoli.
Tenk može da gađa u pokretu, čak i po neravnom terenu i ima automatski punjač. Brzina gađanja je 10 projektila u minuti a u tenku je skladišteno 40 projektila, od čega 16 može biti u automatskom punjaču i 24 u kupoli.
Crnog pantera pokreće njemački dizel motor MTU 883 sa 1.500 konjskih snaga, takođe proizveden po licenci. K2 ima maksimalnu brzinu od 70 kilometara na čas na asfaltiranim putevima i može održavati brzine do 48 kilometara na čas na neravnom terenu.
Cijena tenka K2 za Rumuniju još nije saopštena a po navodima medija u pitanju je najskuplji tenk na svijetu, jer je cijena po komadu 8,5 miliona dolara – bez munucije i rezervnih djelova.
Rumunija je kupila 54 tenka tipa Abramsa, municiju, obuku, rezervne djelove i 12 pomoćnih inženjerijskih vozila gusjeničara po ukupnoj cijeni od 2,5 milijarde dolara.