
Današnji sastanak Aleksandra Lukašenka, predsjednika Belorusije, i njegovog ruskog kolege Vladimira Putina bio je prilika, ocjenjuje se, da prikažu javnosti da njihovo savezništvo nikad nije bilo jače.
Na navode da između njih postoje tenzije Lukašenko je spremio šalu, pred potpisivanje više sporazuma o bližoj intergaciji dvije zemlje, rekavši da su se neki u Rusiji pitali „da li ćemo potpisati ili ne“.
Tokom video sastanka sa Lukašenkom, koji je prenošen na televiziji, Putin pozdravio bilateralne veze dvije zemlje i obećao da će Moskva nastaviti da podržava Lukašenka.
- Zajedno ćemo se oduprijeti svakom pokušaju miješanja u unutrašnje stvari naših suverenih država i Rusija će naravno nastaviti da pruža pomoć bratskom bjeloruskom narodu – u to nema sumnje - rekao je Putin iz krimskog grada Sevastopolja gde je obilježavao državni praznik.
Putin i Lukašenko su se u septembru dogovorili o nizu od 28 programa koji imaju za cilj produbljivanje integracije u okviru decenija starog plana – Unija država između Rusije i Bjelorusije.
Sporazumi potpisani u četvrtak uglavnom se odnose na ekonomska i regulatorna pitanja, uključujući zajedničku politiku oporezivanja, bankarstva, industrije, poljoprivrede i energetike.
Nije bilo riječi o složenijim pitanjima oko političke integracije, kao što su dugogodišnji planovi za jedinstveni parlament ili novčanu valutu.
Putin je postao Lukašenkov primarni politički podržavalac pošto se dugogodišnji bjeloruski lider suočava sa međunarodnim pritiskom nakon brutalnog obračuna sa opozicijom.
Bjeloruske vlasti su uhapsile i zatvorile hiljade ljudi nakon što su izbili nezapamćeni antivladini protesti kada je Lukašenko proglasio pobjedu na izborima u avgustu 2020. za koje opozicija tvrdi da su namješteni.
Lukašenko je u četvrtak zahvalio Putinu na podršci, rekavši: „Neviđeni spoljni pritisak postao je ozbiljan test snage za odnose između naših zemalja. Možemo sa sigurnošću reći da smo prošli taj test“.
Putin je rekao Lukašenku da je potrebno učiniti više da se stvori jedinstven prostor za migracije i čini se da je bio nezadovoljan beloruskim upravljanjem na granicama.
- Zadatak stvaranja atmosfere stabilnosti i bezbjednosti na našim spoljnim granicama je od posebnog značaja - rekao je Putin.
Hiljade migranata – uglavnom iz Afrike i Bliskog istoka – prešlo je ili su pokušalo da pređe iz Bjelorusije u istočnoevropske države Letoniju, Litvaniju i Poljsku poslednjih mjeseci.
Коментари (0)
Оставите свој коментар