Predstavnik njemačke ambasade u Ruskoj Federaciji već ga je kontaktirao, potvrđeno je za DW u njemačkom Ministarstvu spoljnih poslova.
Nekrasov je u Rusiji snimao film u okviru istraživačkog projekta o Rusiji, kada su ga, kako je naveo, priveli službenici ruske Federalne službe bezbjednosti (FSB) u civilu, koji su tvrdili da je snimao u blizini zgrade FSB.
Nakon toga sud je Nekrasova proglasio krivim za kršenje administrativnog člana o „nezakonitoj profesionalnoj delatnosti“.
Reditelju je određeno zadržavanje do 90 dana u centru za strance, a sud nije uvažio činjenicu da Nekrasov, kako tvrdi, nije znao za lokaciju zgrade FSB u blizini mjesta snimanja i nije planirao da je snimi.
On bi mogao biti optužen na osnovu Zakonika o administrativnim prekršajima za nezakonito obavljanje radnih aktivnosti u Rusiji, za šta je predviđena novčana kazna i prisilna deportacija iz zemlje.
Andrej Nekrasov je rođen 1958. godine u Sankt Peterburgu. Sedamdesetih godina se oženio Nemicom i emigrirao u Nemačku, gdje je bio asistent režiseru Andreju Tarkovskom na snimanju filma „Žrtva“.
U Evropi i Rusiji snimio je nekoliko igranih i dokumentarnih filmova, uključujući i „Nemir. Slučaj Litvinjenko“ o trovanju bivšeg oficira FSB u Londonu, koji je optužio ruske obaveštajne službe da su organizovale bombardovanje stambenih zgrada u Rusiji 1999. godine i druge terorističke napade.
Nekrasov je takođe snimao filmove o ratu u Čečeniji i rusko-gruzijskom ratu. Laureat je međunarodnih kinematografskih i književnih nagrada.