Slučaj Rošine prvo je bio okarakterisan kao nestanak, ali je sada preinačen u „ratni zločin ubistva sa predumišlajem“ reklo je tužilaštvo.
Rošina je preminula 19. septembra, navodi se u pismu koje je njena porodica dobila od ruskog ministarstva odbrane, rekli su Reporteri bez granica.
Ukrajinske vlasti takođe su potvrdile njenu smrt, ali uzrok i okolnosti ostaju nepoznati.
-Posjedujemo zvaničnu rusku dokumentaciju koja potvrđuje smrt novinarke- rekao je Dmitro Lubinec, ukrajinski komesar za ljudska prava.
-Ilegalna pritvaranja i kidnapovanja novinara su rusko oružje u borbi protiv slobodnog izražavanja- dodao je on.
Predsjednik Ukrajine Volodimir Zelenski rekao je da je smrt Rošćine „strašan udarac“ za mnoge ukrajinske novinare koji su je poznavali.
-I dalje ima mnogo novinara, javnih ličnosti, političkih lidera, ali i običnih ljudi koji se nalaze u ruskom zarobljeništvu- rekao je Zelenski.
Rošćina je nestala u avgustu prošle godine dok je pokušavala da dođe u Zaporožje, region na jugu Ukrajine koji je pod ruskom okupacijom, da bi izvještavala o tamošnjim dešavanjima.
Rusija je u aprilu ove godine potvrdila da je Rošćina uhapšena.
Prema pisanju nezavisnog ruskog medija „Mediazona“, ona je umrla za vrijeme njenog prebacivanja iz zatvora u Taganrogu u Moskvu.
Ukrajinski zvaničnik koji je zadužen za ratne zarobljenike Petro Jacenko rekao je da je prebacivanje Rošćine „bio korak bliže njenom oslobađanju“.
Reporteri bez granica pozvali su vlasti u Moskvi da „rasvijetle okolnosti smrti Rošine“.