Odmah je stigao odgovor Kine koja je saopštila da je izvršila vazdušne i pomorske borbene patrole u istom regionu.
U zajedničkom saopštenju vojnih zvaničnika četiri zemlje navodi se da će se "akcija sprovoditi na način koji je u skladu sa međunarodnim pravom i uz poštovanje bezbjednosti plovidbe i prava i interesa drugih država".
Filipinski vojni zvaničnik rekao je da će mornarički brodovi i borbeni avioni izvoditi anti podmorničke vježbe kao i kombinovane manevre.
Kina već dugo polaže pravo na veći dio Južnog kineskog mora, glavnog globalnog trgovinskog pomorskog puta i rekla je da će braniti svoje teritorijalne interese, po svaku cijenu.
Njene pretenzije se preklapaju sa pretenzijama manjih primorskih država, kao što su Filipini i Vijetnam, jer ometaju njihov pristup ribolovnim područjima kao i istraživanje nafte i gasa u njihovim međunarodno priznatim ekonomskim zonama.
Neprijateljstva u spornim vodama su se posebno eskalirala između kineske i filipinske obalske straže i pomorskih snaga prošle godine, pojačavajući strah da bi sukobi mogli prerasti u veći oružani sukob koji bi uključivao i Sjedinjene Države, dugogodišnjeg saveznika Filipina.