
Portal Dana imao je uvid u dokument koji će premijer Milojko Spajić zvanično uputiti Komisiji. U pismu se navodi da je zahtjev upućen „u skladu sa Sporazumom predstavnika vladajuće većine i opozicije“, te da obje strane traže mišljenje, ali i preporuke u cilju otklanjanja nedoumica koje, kako piše, „egzistiraju u ustavnopravnom sistemu Crne Gore“.
Vladajuća većina tvrdi da su ispunjeni svi formalni uslovi za prestanak funkcije sudije po sili Ustava, i da je riječ o „nespornim činjenicama koje ne zahtijevaju vijećanje, glasanje ni odluku Ustavnog suda“. U dokumentu se ističe da je Ustavni odbor imao i pravo i obavezu da reaguje: „Tvrdimo da je Ustavni odbor imao ne samo pravo, nego i ustavnu obavezu da ovako postupi.“
Pozivajući se na praksu Upravnog i Vrhovnog suda, u pismu se navodi da se status sudija u ovakvim situacijama tretira u skladu sa Zakonom o PIO, a ne Zakonom o radu, kako tvrde pojedine sudije i predstavnici opozicije.
S druge strane, opozicija smatra da je Ustavni odbor prekoračio svoja ovlašćenja, jer nije sačekao formalnu odluku Ustavnog suda, što bi – kako navode – predstavljalo obaveznu proceduru. „Ustavnost u formalnom smislu podrazumijeva da odluke donosi nadležni organ, a to je u ovom slučaju isključivo Ustavni sud“, navodi se u opozicionom dijelu dokumenta.
U pismu se podsjeća i na odluku Ustavnog suda iz juna 2024. godine, kojom je većinom glasova odlučeno da Đuranović nije ispunila uslove za prestanak funkcije, kao i na činjenicu da je Skupština, uprkos tome, 17. decembra donijela zaključak kojim se konstatuje prestanak njenog mandata.
Na kraju pisma, koje nosi potpis predsjednika Vlade, upućen je apel Venecijanskoj komisiji da se izjasni o nadležnostima i ulozi institucija u ovakvim situacijama. „Molimo Venecijansku komisiju da, osim odgovora na konkretna pitanja, da i preporuke koje će pomoći u rješavanju ovakvih dilema ubuduće“, zaključuje se u dokumentu.