Demokrate u američkom Senatu uspjele su da prevaziđu protivljenje republikanaca i usvoje važan zakon o borbi protiv klimatskih promjena, smanjenju troškova zdravstvene zaštite i podizanju poreza korporacijama koje ostvaruju visoki profit.
Zakon je usvojen sa 51 prema 50 glasova, a odlučujući glas dala je potpredsjednica Kamala Haris, prenosi Glas Amerike.
Taj akt predviđa do sada najveće ulaganje u ublažavanje posljedica globalnog zagrijevanja - 370 milijardi dolara za podsticanje veće upotrebe čiste energije, motivisanje Amerikanaca da kupuju električna vozila i smanjenje emisije štetnih gasova za 40 odsto do 2030. godine.
Zakonom se američkoj vladi dozvoljava da pregovara o cijeni određenih ljekova sa farmaceutskim kompanijama, kako bi se potencijalno smanjili troškovi ljekova za starije Amerikance, povećale beneficije u zdravstvenom osiguranju za milione ljudi, i uveo minimalni porez od 15 odsto za kompanije koje zarađuju milijarde dolara, a trenutno ne plaćaju nikakav porez.
Zakon predviđa zapošljavanje dodatnih 87 hiljada federalnih poreskih agenata koji bi dodatno analizirali poreske prijave pojedinaca i korporacija kako bi se uhvatili oni koji izbjegavaju plaćanje poreza, a hronični deficit američkog budžeta smanjio za oko 300 milijardi dolara.
Republikanci u Senatu su se jednoglasno protivili predloženom zakonu, ali je on ipak stavljen na glasanje i usvojen sa 51 glasom za i 50 protiv.
Sada kada je Senat usvojio zakon, očekuje se da će Predstavnički dom prekinuti svoju ljetnju pauzu i usvojiti ga u petak, poslije čega će biti poslat u Bijelu kuću da ga potpiše američki predsjednik Džo Bajden.