Више од 130 земаља свиjета усагласило се у петак с измjенама начина на коjи ће се опорезивати велике глобалне компаниjе, што укључуjе 15 одсто минималног корпоративног пореза у циљу спречавања мултинационалних фирми да криjу профит у пореским оазама.
Глобални споразум означава прекретницу у корпоративном опорезивању.
Велике компаниjе плаћаће минимално 15 одсто пореза и биће им тежа утаjа, преноси СЕЕбиз, јавља Мина бизнис.
Преговори су се водили четири године, а имали су подршку америчког предсjедника Џоа Бајдена
Трошкови везани уз пандемиjску кризу дали су посљедњих мjесеци додатни замах споразуму.
– Успостављање, први пут у историjи, снажног глобалног минималног пореза, ће коначно изjедначити услове за америчке раднике и пореске обвезнике, заjедно с остатком свиjета – навео jе Бајден у саопштењу.
Споразум jе постигнут између 136 држава коjе представљаjу 90 одсто свjетске економиjе, обjавила jе Организациjа за економску сарадњу и развоj (ОЕЦД) коjа jе била домаћин разговора.
Чланице ОЕЦД-а, њих четири, Кениjа, Нигериjа, Пакистан и Шри Ланка, ниjесу се придружиле споразуму.
Из ОЕЦД-а су навели да ће минималан порез дониjети приход од око 150 милиjарди УСД.
Договор ће сприjечити велике фирме да биљеже добит у земљама с ниским порезима, попут Ирске, без обзира на то гдjе се налазе њихови клиjенти, што jе питање коjе jе постало све хитниjе с порастом “Биг Тецх” дивова коjи лако могу пословати преко границе.
– Данас смо направили нови важан корак према већоj порескоj правди – рекао jе њемачки министар финанциjа Олаф Сцхолз. Аналитичари наводе да jе договор покушаj да се контролишу начини на коjи глобализациjа и дигитализациjа миjењаjу свjетску економиjу.