Европски суд за људска права у Стразбуру пресудио jе да се бугарским законом о таjном надзору крши Европска конвенциjу о људским правима, саопштено jе данас из те европске институциjе, преноси Мина.
Од суда у Стразбуру jе затражено да оциjени бугарски закон о надзору из 1997. године, као и неколико чланова кривичног закона државе, пренио jе АП.
Суд jе у данашњем саопштењу навео да законске норме коjима се регулише сфера таjног надзора не испуњаваjу критериjуме квалитета закона дефинисане у Европскоj конвенциjи о људским правима, а, како се додаjе, бугарска влада се ниjе задржала само на неопходном надзору.
У изреци Европског суда за људска права каже се да jе бугарско законодавство о таjном надзору, коjим су регулисани прислушкивање и праћење, лошег квалитета и не може да гарантуjу критериjуме демократских друштава о поштовању приватност грађана.
Случаj су 2012. године покренула два бугарска адвоката Михаил Екемџиjев и Александар Кашамов заjедно са двиjе групе за људска права, али предмет jе ажуриран новим доказима о таjном надзору током протекле децениjе.
Прошле године специjална парламентарна комисиjа открила jе jедну од наjвећих шема прислушкивања у историjи Бугарске.
У извjештаjу АП се подсећа да jе тада утврђено да су прислушкивани телефонски разговори више од 900 грађана, међу коjима су новинари, политичари и активисти организациjа за заштиту људска права у вриjеме вишемjесечних протеста против корупциjе коjи су на краjу довели до пада бугарске владе десног центра.