- U 17 akcionih dana zaplijenjeno je i 30 tona mekušaca i šest tona staklenih jegulja u vrijednosti do 10 miliona eura na tržištu morskih plodova. Šest osumnjičenih vlasti smatraju metom visoke pozicije- navode iz Europola.
Kriminalne grupe su uglavnom lovile japanske školjke, u kojima uživaju lokalno stanovništvo i turisti u obalnim područjima, uključujući i tokom praznične sezone.
- Bande su falsifikovale dokumentaciju o kontaminiranoj morskoj hrani kako bi je predstavili kao prikladnu za ljudsku ishranu. Ovo se moglo razviti u veliki zdravstveni problem, jer kontinuirana konzumacija kontaminiranih mekušaca dovodi ljude u opasnost od ozbiljnih bolesti kao što je hepatitis- navode iz Europola.
Istraga je dovela do otkrivanja organiziranih kriminalnih grupa koje su se bavile trgovinom školjkama ili staklenim jeguljama, ovisno o godišnjem dobu, u Francuskoj, Portugalu i Španiji. To je dovelo do razbijanja velike kriminalne mreže uključene u ilegalni krivolov, sakupljanje i krijumčarenje staklenih jegulja.
Jedan kilogram ovih mekušaca može se prodati na tržištu morskih plodova za do 25 eura.
- Kriminalne mreže su eksploatisale ribare porijeklom iz azijskih zemalja, plaćajući im samo jedan euro po kilogramu mekušaca koje su ulovili. Ribari bi ilegalno pecali u Portugalu, šaljući mekušce u Španiju i dalje u kriminalne mreže- navode iz Europola.
U EU je dokazana prva povezanost trgovine ljudima i ekološkog kriminala.
Kontrast između cijene mekušaca na tržištu i zarade ribara navela je vlasti da po prvi put u Europskoj uniji potvrde vezu između ekološkog kriminala i trgovine ljudima u svrhu radne eksploatacije.