Gazprom je u prvih sedam mjeseci smanjio proizvodnju gasa 12 odsto u odnosu na isti period 2021. godine, objavila je kompanija.
Iz Gazproma su naveli da su smanjili izvoz u zemlje koje nijesu dio bivšeg Sovjetskog Saveza 34,7 odsto, s tim što je plasman u Kinu porastao 60,9 odsto, prenose Nezavisne novine.
Gazprom je naveo da isporučuje gas u skladu sa potvrđenim zahtjevima, a da je smanjena potrošnja gasa u EU 31 milijardu kubnih metara bila ključni faktor koji je podstakao pad globalne tražnje za ovim energentom.
Prema preliminarnim podacima, Gazprom je u periodu od januara do jula proizveo 262,4 milijardi kubnih metara gasa, što je smanjenje od 12 odsto ili 35,8 milijardi kubnih metara, u odnosu na isti period prošle godine.
Domaća potražnja za snabdijevanjem kompanije iz sistema za prenos gasa smanjena je dva odsto ili tri milijarde kubnih metara u navedenom periodu ove godine.
Izvoz gasa u zemlje van bivšeg Sovjetskog Saveza iznosio je 75,3 milijarde kubnih metara, što je 34,7 odsto ili 40 milijardi kubnih metara manje u odnosu na isti period prošle godine.
U saopštenju Gazproma ističe se da kompanija isporučuje gas u skladu sa potvrđenim zahtjevima, prenosi Energija Balkana.
Izvoz gasa u Kinu preko gasovoda Snaga Sibira nastavlja da raste u okviru dugoročnog bilateralnog ugovora između Gazproma i CNPC. Porastao je 60,9 odsto u prvih sedam mjeseci.
Na primjer, u julu su isporuke gasa redovno premašivale ugovorene dnevne količine, a rekord u dnevnom izvozu je oboren tri puta.
Smanjena potrošnja gasa u EU bila je ključni faktor koji je podstakao pad globalne tražnje.
Prema prvim preliminarnim procjenama i dostupnim aktuelnim podacima, svjetska potražnja za gasom u prvih sedam mjeseci iznosila je oko 35 milijardi kubnih metara manje u odnosu na isti period prošle godine.
U 27 zemalja Evropske unije potrošnja gasa je pala 31 milijardu kubnih metara u navedenom periodu.
Prema Gas Infrastructure Europe (GIE), rezerve gasa sadržane u evropskim podzemnim skladištima gasa su popunjene 42,8 milijardi kubnih metara do 30. jula.
Kako je navedeno, kompanije će morati da ubrizgaju još 29,6 milijardi kubnih metara gasa u postrojenja UGS (podzemna gasna skladišta) da bi ih dovele do nivoa koji su zabilježeni na početku perioda povlačenja 2019-2020.
U međuvremenu, neke evropske zemlje, poput Njemačke i Belgije, vidjele su da su količine gasa povučene određenim danima u julu veće od ubrizganih količina u njihovim pogonima UGS, naveo je Gazprom.