/ - ALKOHOL, UNSPLASH
29/03/2025 u 18:25 h
Natalija MrdakNatalija Mrdak
Preuzmite našu aplikaciju
Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
Slušaj vijest
StoryEditor

Stručnjaci upozoravaju na posljedice alkoholizma, mladi posebno ugroženi: Godišnje se na liječenje javi 50 Podgoričana

Direktor Centra za mentalno zdravlje u Domu zdravlja Podgorica, psihijatar Ljubinko Kaluđerović, kazao je za "Dan" da se tokom prošle godine u toj ustanovi 50 pacijenata liječilo od alkoholizma.

Kako je istakao, taj broj je znatno veći, jer su pored njih liječeni i pacijenti sa duplom dijagnozom, odnosno koji su zavisni od alkohola i paralelno od psihoaktivnih supsanci, u prvom redu kokaina, kao i oni koji su istovremeno zavisnici od alkohola i kocke.

Upitan gdje u sistemu javnog zdravstva mogu da se liječe zavisnici od alkohola, Kaluđerović je objasnio da, pored Centra za mentalno zdravlje u DZ Podgorica, tretmane pružaju tri psihijatrijska stacionara u Klinici u Kliničkom centru Crne Gore, Specijalnoj bolni Kotor i Opštoj bolnici Nikšić. Tretmane pruža i Centar za rehabilitaciju na Kakarickoj gori.

Povodom Međunarodnog dana borbe protiv alkoholizma, koji se obilježava 1. aprila, juče su u Institutu za javno zdravlje Crne Gore održana predavanja stručnjaka o štetnim posljedicama alkoholizma. Kako je upozoreno, alkohol značajno doprinosi razvoju širokog spektra bolesti i stanja, ima i snažan uticaj na mentalno zdravlje, povezan je s depresijom, anksioznošću i emocionalnom nestabilnošću. Takođe, doprinosi nasilju u porodici, smanjenoj radnoj produktivnosti i narušavanju socijalnih odnosa.

Stručnjaci su pojasnili da su mogući faktori koji dovode do zavisnosti od alkohola genetska predispozicija, depresija i anksioznost, nizak nivo samopoštovanja, trauma iz djetinjstva, stres i teške profesije. Profil alkoholičara podrazumijeva nizak nivo tolerancije, nisko samopoštovanje, ali i osjećaj više vrijednosti i izbjegavanje odgovornosti, dok su njihove žrtve porodice, u kojima vlada napeta situacija. Takođe, poseban problem predstavlja rano konzumiranje alkohola, pogotovo u adolescentnom dobu.

Nacionalna koordinatorka za alkohol iz IJZCG dr Sabina Ćatić upozorila je da ne postoji bezbjedno konzumiranje alkohola. Ona je istakla da je naučno dokazano da alkohol izaziva rak usne šupljine, jednjaka, jetre, dojke kod žena i karcinom debelog crijeva kod muškaraca.

– Moramo da radimo multisektorski, da imamo adekvatne mjere prevencije, edukaciju stanovništva i efikasnije javne politike da bismo smanjili štetu koju alkohol sa sobom donosi – kazala je Ćatić.

Programska menadžerka u CAZAS-u Željka Ćetković iznijela je podatak iz istraživanja da je osam od deset učenika konzumiralo alkohol od svoje 16. godine. U konzumiranju alkohola prednjače dječaci.

Većina smrtnih slučajeva u saobraćaju povezana sa alkoholom

Specijalista sudske medicine iz Kliničkog centra Crne Gore Nemanja Radojević podsjetio je da je pripito stanje od 0,5 do 1,5 promila alkohola u krvi, pijano od 1,5 do 2 promila, teško pijano stanje od 2,5 do 3,5 promila, dok su preko 3,5 promila teška trovanja, sa mogućnošću kome i smrtnog ishoda.

Govorći o podacima za posljednje četiri godine koji se odnose na obdukcioni materijal u Centru za sudsku medicinu, on je kazao da oni pokazuju da je gro smrti povezan sa alkoholom, da su te smrti nesrećni slučajevi, dominantno saobraćajne nesreće i povređivanje na gradilištima. Istakao je da su kod nas jako mali procenti ubistava i samoubistava povezanih sa alkoholom. Takođe, rijetki su i slučajevi umiranja usljed trovanja alkoholom.

Posebno je upozorio na rizična ponašanja mladih.

– Mene danas mnogo manje nego prethodnih godina iznenađuje to što sve manje imamo alkohola, a sve više kokaina. Mene više ne iznenađuje kad nađem kokain kod vozača koji je poginuo, a mnogo me više iznenađuje alkohol. Hoću da kažem da imamo tu promjenu trendova – predočio je Radojević.

Pedijatar epileptolog dr Nelica Ivanović Radović iz Instituta za bolesti djece upozorila je na štetan uticaj alkohola na razvoj mozga kod mladih.

Generalna direktorica Direktorata za javno zdravlje i biomedicinu dr Ivana Živković kazala je da borba protiv alkoholizma, posebno među mladima, nije samo statistički podatak.

– Ona je priča o stvarnim životima, o sudbinama koje se mogu promijeniti ako na vrijeme prepoznamo problem i zajedno djelujemo – rekla je Živković, dodajući da je ovaj skup prilika da se kroz multidisciplinarni pristup sagledaju zdravstvene i društvene posljedice konzumacije alkohola, posebno među mladima.

 

 

Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu

Коментари (0)

Још нема објављених коментара

Оставите свој коментар

  1. Региструјте се или пријавите на свој налог
29. mart 2025 18:25