
Kako je istakao, taj broj je znatno veći, jer su pored njih liječeni i pacijenti sa duplom dijagnozom, odnosno koji su zavisni od alkohola i paralelno od psihoaktivnih supsanci, u prvom redu kokaina, kao i oni koji su istovremeno zavisnici od alkohola i kocke.
Upitan gdje u sistemu javnog zdravstva mogu da se liječe zavisnici od alkohola, Kaluđerović je objasnio da, pored Centra za mentalno zdravlje u DZ Podgorica, tretmane pružaju tri psihijatrijska stacionara u Klinici u Kliničkom centru Crne Gore, Specijalnoj bolni Kotor i Opštoj bolnici Nikšić. Tretmane pruža i Centar za rehabilitaciju na Kakarickoj gori.
Povodom Međunarodnog dana borbe protiv alkoholizma, koji se obilježava 1. aprila, juče su u Institutu za javno zdravlje Crne Gore održana predavanja stručnjaka o štetnim posljedicama alkoholizma. Kako je upozoreno, alkohol značajno doprinosi razvoju širokog spektra bolesti i stanja, ima i snažan uticaj na mentalno zdravlje, povezan je s depresijom, anksioznošću i emocionalnom nestabilnošću. Takođe, doprinosi nasilju u porodici, smanjenoj radnoj produktivnosti i narušavanju socijalnih odnosa.
Stručnjaci su pojasnili da su mogući faktori koji dovode do zavisnosti od alkohola genetska predispozicija, depresija i anksioznost, nizak nivo samopoštovanja, trauma iz djetinjstva, stres i teške profesije. Profil alkoholičara podrazumijeva nizak nivo tolerancije, nisko samopoštovanje, ali i osjećaj više vrijednosti i izbjegavanje odgovornosti, dok su njihove žrtve porodice, u kojima vlada napeta situacija. Takođe, poseban problem predstavlja rano konzumiranje alkohola, pogotovo u adolescentnom dobu.
Nacionalna koordinatorka za alkohol iz IJZCG dr Sabina Ćatić upozorila je da ne postoji bezbjedno konzumiranje alkohola. Ona je istakla da je naučno dokazano da alkohol izaziva rak usne šupljine, jednjaka, jetre, dojke kod žena i karcinom debelog crijeva kod muškaraca.
– Moramo da radimo multisektorski, da imamo adekvatne mjere prevencije, edukaciju stanovništva i efikasnije javne politike da bismo smanjili štetu koju alkohol sa sobom donosi – kazala je Ćatić.
Programska menadžerka u CAZAS-u Željka Ćetković iznijela je podatak iz istraživanja da je osam od deset učenika konzumiralo alkohol od svoje 16. godine. U konzumiranju alkohola prednjače dječaci.
Pedijatar epileptolog dr Nelica Ivanović Radović iz Instituta za bolesti djece upozorila je na štetan uticaj alkohola na razvoj mozga kod mladih.
Generalna direktorica Direktorata za javno zdravlje i biomedicinu dr Ivana Živković kazala je da borba protiv alkoholizma, posebno među mladima, nije samo statistički podatak.
– Ona je priča o stvarnim životima, o sudbinama koje se mogu promijeniti ako na vrijeme prepoznamo problem i zajedno djelujemo – rekla je Živković, dodajući da je ovaj skup prilika da se kroz multidisciplinarni pristup sagledaju zdravstvene i društvene posljedice konzumacije alkohola, posebno među mladima.
Коментари (0)
Оставите свој коментар