ilustracija / - FOTO: UNSPLASH
07/10/2024 u 07:52 h
DAN portalDAN portal
Preuzmite našu aplikaciju
Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
Slušaj vijest
StoryEditor

Habl pronašao više crnih rupa u ranom svemiru nego što se očekivalo

Uz pomoć NASA-inog svemirskog teleskopa Habl, međunarodni tim istraživača predvođen naučnicima sa Odeljenja za astronomiju Univerziteta u Stokholmu pronašao je više crnih rupa u ranom univerzumu nego što je ranije prijavljeno.

Novi rezultat može pomoći naučnicima da shvate kako su nastale supermasivne crne rupe, prenosi N1.

Naučnici nemaju potpunu sliku o tome kako su prve crne rupe nastale ubrzo nakon Velikog praska. Poznato je da supermasivne crne rupe, koje mogu težiti više od milijardu sunaca, postoje u centru nekoliko galaksija manje od milijardu godina nakon Velikog praska, prenosi HRT.

- Mnogi od ovih objekata izgledaju masivniji nego što smo prvobitno mislili da mogu biti u tako ranim vremenima – ili su bili veoma masivni ili su rasli izuzetno brzo- rekla je Alis Jang, doktorant na Univerzitetu u Stokholmu i koautor studija objavljena u The Astrophisical Journal Letters.

I Kina se sprema da kroči na Mjesec

Crne rupe igraju ključnu ulogu u životnom ciklusu svih galaksija, ali postoje značajne nesigurnosti u našem razumevanju kako se galaksije razvijaju. Da bi dobili potpunu sliku o vezi između galaksija i evolucije crnih rupa, istraživači su koristili Habl da ispitaju koliko je crnih rupa postojalo među populacijom slabih galaksija kada je univerzum bio samo nekoliko procenata svoje sadašnje starosti.

Habl je ponovo fotografisao početna zapažanja područja istraživanja nakon nekoliko godina. Ovo je omogućilo timu da mjeri varijacije u osvijetljenosti galaksija. Ove varijacije su izdajnički znak crnih rupa. Tim je identifikovao više crnih rupa nego što je pronađeno drugim metodama.

Novi rezultati posmatranja sugerišu da su neke crne rupe vjerovatno nastale kolapsom masivnih, netaknutih zvijezda tokom prve milijarde godina kosmičkog vremena.

Ove zvijezde mogu postojati samo u vrlo ranom univerzumu jer su zvijezde kasnije generacije kontaminirane ostacima zvijezda koje su već živjele i umrle.

Druge alternative za formiranje crne rupe uključuju kolaps oblaka gasa, spajanje zvezda u masivne jate i ‘primordijalne’ crne rupe formirane (spekulativnim fizičkim mehanizmima) u prvih nekoliko sekundi nakon Velikog praska. Sa ovim novim informacijama o formiranju crnih rupa, mogu se konstruisati precizniji modeli formiranja galaksija.

Astronomi takođe vrše opservacije pomoću NASA-inog svemirskog teleskopa Džejms Veb kako bi potražili galaktičke crne rupe koje su nastale ubrzo nakon Velikog praska kako bi shvatili koliko su masivne i gdje se nalaze.

Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
07. oktobar 2024 07:53