Uglavnom, birači su se navikli da saznaju ime sljedećeg predsjednika prije nego odu na spavanje u izbornoj noći ili bar u ranim jutarnjim satima sljedećeg dana.
Na primjer, 2016. godine, kada je Tramp prvi put izabran za predsjednika, proglašen je pobjednikom dan nakon izbora, nešto prije 3 sata po sjevernoameričkom istočnom standardnom vremenu (EST) ili prije 8h po griničkom srednjem vremenu (GMT).
Kada je 2012. godine Barak Obama obezbijedio drugi predsjednički mandat, njegova pobjeda je prognozirana prije ponoći na sam dan glasanja.
Ali značajan izuzetak koji se desio relativno skoro bila je predsjednička trka između Džordža V. Buša i Ala Gora 2000. godine.
Zbog tijesnog rezultata u državi Floridi, konačni ishod je bio poznat tek 12. decembra kada je američki Vrhovni sud odlučio da se okonča postupak ponovnog brojenja glasova u državi i time ključeve Bijele kuće predao Bušu.
Koje su ključne države?
Širom zemlje, prva birališta se zatvaraju u 18:00 EST (23:00 GMT) u utorak uveče, a posljednja birališta u 01:00 EST (06:00 GMT) rano u srijedu.
Ali očekuje se da će ovu trku odlučiti rezultati iz sedam kolebljivih država - Arizone, Džordžije, Mičigena, Nevade, Sjeverne Karoline, Pensilvanije i Viskonsina.
19:00 EST (00:00 GMT) – Zatvaraju se birališta u Džordžiji i još pet država, i djelimično u još dvije države.
Ovo je takođe vrijeme kada će američke TV mreže vjerovatno početi da objavljuju prve prognoze tokom izborne noći za države gdje se ne očekuje tijesan rezultat, kao što je Kentaki.
19:30 EST (00:30 GMT) – Zatvaraju se birališta u tri države, među kojima je Sjeverna Karolina, gdje se Haris nada da će prekinuti gubitničkli niz demokratskih predsjedničkih kandidata od 2008. godine.
20:00 EST (01:00 GMT) – Zatvaraju se birališta u Pensilavaniji i još 15 država i Okrugu Kolumbiji i djelimično u Mičigenu i još četiri države.
21:00 EST (02:00 GMT) – Zatvaraju se su sva preostala birališta u Mičigenu, kao i u Arizoni, Viskonsinu i u još 12 država.
22:00 EST (03:00 GMT) – Zatvaraju se birališta u Nevadi i još dvije države, i djelimično u još dvije države.
Kako se broje glasovi?
Obično se prvo zbrajaju glasovi na dan izbora, zatim rani glasovi poštom, oni koji su osporeni, a onda glasovi iz inostranstva i vojske.
Lokalni izborni zvaničnici, i imenovani i izabrani, provjeravaju, obrađuju i broje pojedinačne glasove.
Provjera glasačkih listića podrazumijeva upoređivanje broja ubačenih listića sa brojem aktivnih birača, otvaranje i pregled svakog pojedinačnog glasačkog listića i provjera da nije pocijepan, umrljan ili ima druga oštećenja i dokumentovanje i istraživanje svih nedosljednosti.
Prebrojavanje glasačkih listića podrazumijeva i unošenje svakog glasačkog listića u elektronske skenere koji prikazuju rezultate u tabeli.
Ponekad je potrebno ručno prebrojavanje ili dvostruka provjera.
Svaka država ima stroga pravila koja određuju ko može da učestvuje u prikupljanju podataka, redosljed kojim se obrađuju glasovi i koji djelovi su otvoreni za javnost, kao i način na koji stranački posmatrači mogu da prate i intervenišu tokom brojenja glasova.
Tramp je zatražio od njegovog potpredsjednika Majka Pensa da ne prihvati rezultate, ali je Pens to odbio.
Izborne reforme koje su uslijedile otežavaju zakonodavcima da ulažu prigovore na ovjerene rezultate koji im se šalju iz država, a pojasnile su i da potprjedsednik nema ovlašćenja da jednostrano odbije glasove izbornika.
Uprkos tome, posmatrači izbora očekuju da će biti pokušaja da se odloži ovjeravanje glasova i na lokalnom i na nivou cijele države.
Tramp, njegov kandidat za potpredsjednika Džej Di Vens i najviši republikanski zvaničnici u Kapitolu su u nekoliko navrata odbili da nedvosmisleno kažu da će prihvatiti rezultate izbora u slučaju da Tramp izgubi.
Kada je inauguracija predsjednika?
Novoizabrani predsjednik biće inaugurisan u ponedjeljak, 20. januara 2025. godine, u američkom Kapitolu.
Biće to 60. predsjednička inauguracija u istoriji Sjedinjenih Država.
Tada će novi predsjednik položiti zakletvu i obavezati se da će poštovati Ustav, a zatim će se obratiti naciji.