Aleksandar Dugin, čija ćerka je stradala u eksploziji automobila u Moskvi, čovjek je za koga na Zapadu misle da je od velikog uticaja na ruskog predsjednika Vladimira Putina.
Dugina smatraju ideologom "evroazijske" politike Rusije.
Ovaj ruski filozof je u intervjuu za RTS lani kazao da je Evroazija koncept koji su još prije sto godina definisali ruski emigranti koji su došli u Jugoslaviju, Čehoslovačku, Njemačku i druge evropske zemlje.
Ovaj ruski književnik i geopolitičar rođen je u Moskvi 7. januara 1962. godine. Jedan je od najuticajnijih savremenih mislilaca Rusije.
Bio je profesor na Moskovskom državnom univerzitetu Lomonosov i član je Savjetodavnog odbora predsjednika Dume.
Zapadni mediji i analitičari smatraju ga ideologom "evroazijske" politike Rusije i čovjekom od velikog uticaja na Putina.
Vjeruje se da je odnos Rusije prema Ukrajini, kao i pripajanje Krima, dio njegovog viđenja budućnosti nacije, kao i to da Rusija mora da ima znatno agresivniju ulogu na svjetskoj sceni.
Zbog radikalne kritike unipolarnog svijeta i liberalizma, kao i zbog političkog aktivizma po pitanju sukoba u Ukrajini, SAD su mu zabranile ulazak u zemlju.
Posvećen je ideji tradicionalizma, a takođe naglašava da su u dvadesetom vijeku propale tri velike političke teorije: fašizam, komunizam i liberalizam.
Probleme sagledava iz evroazijskog ugla, a vrijeme u kojem živimo vidi kao potpunu prekretnicu čovječanstva.
- Mislim da živimo esencijalno na kraju vremena. Možda je u biti da u svakom vremenu živimo kao na kraju, jer čovjek je ograničen i određen smrću. Smrt određuje ljudski život i to je imanentno svim civilizacijama. Postoje i različite vrste kraja. Ali sada se približavamo ključnom trenutku za istoriju čovečanstva- rekao je Dugin u intervjuu RTS-u prošle godine.
Svoju filozofsku misao gradi na temeljima koje su postavili Hajdeger, Hegel, Platon i Aristotel- ključni nosioci filozofije.
Ističe da, prateći misao tih filozofa, brojni mladi intelektualci u SAD i Kanadi prate i njegov rad i sagledavaju probleme na isti način.
Tako je njegova filozofija pronašla put i poštovaoce na svim kontinentima.
Dugin je napisao knjige "Četvrtu političku teoriju", "Misterije Evroazije", "Osnove geopolitike", "Politički platonizam: filozofija politike" i brojna druga djela.
Ruski pogled na Dugina
Za razliku od medija na Zapadu, ruski mediji ne smatraju Dugina previše uticajnim na državnu politiku iako ne spore da je savjetovao brojne političare.
Smatraju da Dugin nije toliko blizak Putinu koliko se to na Zapadu smatra i to objašnjavaju činjenicom da nikada nije imao neku zvaničnu funkciju.
Takođe, navode da su Duginovi stavovi previše radikalni čak i za ruske nacionaliste i da je to razlog zašto mu je 2014. rektor Moskovskog državnog univerziteta ukinuo profesuru i smijenio ga sa mjesta šefa Odeljenja za sociologiju i međunarodne odnose uz obrazloženje da je univerzitet mesto za nauku, ne za politiku.
Dugin je to u javnosti objašnjavao "uticajem nekih liberalnih i atlantističkih krugova".
Američki globalno-politički tink-tank RAND pisao je 2017. godine da uprkos vjerovanju zapadnih medija u Duginove bliske veze sa Kremljom on prije može da se smatra „ekstremističim provokatorom sa ograničenim i perifernim uticajem nego uticajnim analitičarem koji ostavlja duboke tragove u politici".