U grupi MED9 su Francuska, Grčka, Hrvatska, Italija, Kipar, Malta, Portugal, Slovenija i Španija.
- Usred sukoba u Gazi u širem regionu, izražavamo duboku zabrinutost zbog eskalacije vojne konfrontacije između Izraela i Hezbolaha", navodi se u saopštenju lidera članica EU poslije samita MED9 na Kipru- prenosi Radio Slobodna Evropa.
Lideri su u zajedničkoj izjavi naveli da traže hitan prekid vatre duž Plave linije i pravovremeno slanje humanitarne pomoći u Liban. Plava linija je linija koja razdvaja Liban od Izraela i Golanske visoravani. Predsjednik Kipra Nikos Hristodulidis rekao je da je MED9 pozvao na prekid vatre i u Pojasu Gaze i u Libanu.
Francuski predsjednik Emanuel Makron poručio da je prekid vatre neophodan i u Gazi i u Libanu. Sukob između Izraela i Hezbolaha izbio je prije godinu kada je ta militantna organizacija počela da lansira rakete na sjever Izraela u znak podrške palestinskoj militantnoj grupi Hamas na početku rata u Pojasu Gaze.
Sjedinjene Američke Države (SAD) smatraju Hezbolah terorističkom organizacijom, dok je Evropska unija (EU) na crnu listu stavila samo njegovo naoružano krilo, ali ne i političku partiju koja ima poslanike u libanskom parlamentu. Palestinski Hamas i SAD i EU smatraju terorističkom organizacijom.
Konflikt u Libanu se intenzivirao poslednjih sedmica, Izrael je bombardovao južni Liban, južna predgrađa Bejruta i dolinu Bekaa, ubivši mnoge od najviših lidera Hezbolaha i poslavši kopnene trupe u južni Liban. Hezbolah je sa svoje strane ispalio rakete dublje u Izrael.
Makron i italijanska premijerka Đorđa Meloni osudili su kao "neprihvatljivo" pucanje Izraela na mirovne snage Ujedinjenih nacija (UN) na jugu Libana, što je ponovio i premijer Španije.
Te tri zemlje zajedno imaju oko dvije hiljade vojnika u misiji UNIFIL, koja je navela da je izraelska tenkovska paljba u četvrtak dovela do ranjavanja dvojice pripadnika mirovnih snaga UN-a.
U petak je saopšteno da su još dva pripadnika povrijeđena u "eksplozijama" u blizini osmatračnice.