U 2022. Kina je u posmatranih 28 zemalja investirala 7,1 milijardu eura, navodi se u analizi „Sve manje investicija, postaju koncentrisanije – kineske direktne strane investicije u Evropi 2023“, prenosi N1.rs.
Vrijednost kineskih integracija i akvizicija smanjena je za 58 odsto, na samo 1,5 milijardi eura. Tome su doprinjele ekonomske teškoće Kine i stroga kontrola kapitala, uz pojačanu kontrolu stranih ulaganja u Evropi.
Istovremeno je udio grinfild investicija porastao na 78 odsto sa 51 odsto u 2022. čemu su doprinjeli projekti privatnih firmi CATL, AESC i Huaju kobalt (Huayou Cobalt) koje su investirale u fabrike baterija u Mađarskoj, Njemačkoj i Francuskoj.
Zahvaljujući ulaganjima u električna vozila, Mađarska je postala „top destinacija“ za kineske investicije, ističe se u analizi. U 2023. Mađarska je apsorbovala 44 odsto kineskih direktnih stranih investicija u Evropi.
Više od dvije trećine kineskih stranih investicija (69 odsto) završilo je u 2023. u sektoru električnih vozila prema 41 odsto godinu dana ranije i investicije se generalno kreću duž lanca vrijednosti električnih vozila.
Navodi se i da su kineski dobavljači inputa za baterije, kako što su katode i anode, najavili dva grinfild projekta vredna po više od milijardu eura za koje se očekuje da počnu 2024.
Kompanija BYD objavila je planove za proizvodnju elektručnih vozila u Mađarskoj do 2026.
Kada je riječ o sektorima zdravstva, robe široke potrošnje i ICT, kineska ulganja u Evropi ostala su relativno stabilna i u periodu 2021-2023. Ti sektori privlačili su, u proseku, tri milijarde eura kineskih direktnih stranih ulaganja godišnje.
Najveće interesovanje bilo je za medicinske uređaje koji su pokrivali dvije trećine ulaganja u zdravstveni sektor u periodu između 2021. i 2023.
U međuvremenu se geografski i sektorski obim režima skrininga investicija u Evropi širi i EU radi na većoj doslednosti i široj nadležnosti regulativa o skriningu. To znači da će kineske firme koje žele da investiraju u strateške sektore u Evropi moći da očekuju snažnije regulatorne kontrole.
Analitičari na kraju predviđaju da će smanjenje kineskih investicija u Evropi i dalje ublažavati tekuća ulaganja u sektor električnih vozila ali ne očekuju značajniji rast ulaganja.
- Umjesto toga, investicije će vjerovatno ostati na niskom nivou zbog slabe finansijske pozicije kineskih firmi i pojačanog nadzora evropskih vlada. Kineske firme moraju da procjene prilike na tržištu u Evropi i u svijetlu rastućih trgovinskih tenzija EU i Kine- zaključuje se u analizi.