Klimatske promjene već veoma ozbiljno utiču na bezbjednost i zdravlje zaposlenih širom svijeta, navodi u najnovijem izvještaju ILO, pod nazivom „Osigurati bezbjednost i zdravlje na radnom mjestu u izmijenjenom klimatu“.
ILO procjenuje da je već sada 2,4 milijarde radnika u svijetu, od ukupno 3,4 milijarde globalne radne snage, po svoj prilici u nekom trenutku dok obavljaju posao izloženo ekstremnim vrućinama.
Međutim, uticaj klimatskih promjena daleko nadilazi samo ekstremne vrućine, stvarajući „koktel rizika“ koji mogu rezultirati vrlo ozbiljnim zdravstvenim problemima.
U izvještaju ILO se naglašava da su brojne zdravstvene smetnje kod zaposlenih dovedene u vezu sa klimatskim promjenama, uključujući i kancer, respiratorne bolesti, otkazivanje bubrega i mentalne poremećaje.
Tako je, na primjer, 1,6 milijardi radnika u svijetu izloženo ultra-ljubičastom (UV) zračenju, sa više od 18.960 slučajeva smrti od melanoma ili raka kože povezanih sa radnim mjestom.
Takođe, 1,6 milijardi radnika se na radnom mjestu suočava sa zagađenjem vazduha, što godišnje uzrokuje smrt i do 860.000 ljudi koji rade na otvorenom.
Više od 870 miliona radnika u poljoprivredi vrlo vjerovatno je izloženo pesticidima, a trovanje psticidima je uzrok oko 300.000 smrti godišnje.
I konačno, oko 15.000 smrti povezanih sa poslom se godišnje širom svijeta može pripisati bolestima koje izazivaju paraziti ili vektorskim zaraznim bolestima. Riječ je o bolestima čiji su uzročnici bakterije, virusi, paraziti, a prenose ih vektori, odnosno komarci, krpelji ili drugi insekti.
- Jasno je da klimatske promjene već sada stvaraju značajan dodatni zdravstveni rizik za radnike“ - izjavio je šef službe za Profesionalnu bezbjednsot i zdravlje pri ILO Manal Azi.
Aziz je istakao da je važno da se obrati pažnja na ta upozorenja i da briga o oprofesionalnom zdravlju mora i na političkom nivou i u praksi postati dio strategije za subijanje klimatskih promjena.
U izvještaju se, kako navodi ILO, analiziraju i aktuelni odgovori država na taj problem, uključujući i reviziju zakona i usvajanje novih, regulative i direktive kao i unapređenje strategija za ublažavanje posledica klimatskih promjena, poput mjera energetske efikasnosti u radnim sredinama.