Мушкарци и особе коjе гласно причаjу шире ковид лакше него жене и особе коjе тише причаjу, показала jе студиjа коjу су спровели истраживачи са Универзитета Колорадо.
Њихов истраживачки тим анализирао jе емисиjу респираторних аеросола код здравих поjединаца различитих старосних група и пола док су разговарали и пјевали у контролисаном лабораториjском окружењу.
Мјерили су концентрациjе честица између 0,25 и 33 микрометра код 63 учесника старости од 12 до 61 године, а праћена jе гласноћа говора и количина издахнутог угљен-диоксида. Све су то мерили и код поjединаца са маскама и код оних без маски.
Истраживачи су закључили да се пјевањем производи 77 одсто више аеросола него причањем, одрасли производе 62 одсто више аеросола него малољетници, а мушкарци 34 одсто више аеросола него жене.
Међутим, након узимања у обзир гласноће говора и количине издахнутог угљен-диоксида, разлике у годинама и полу биле су слабиjе и више нису биле статистички значаjне.
- Да ли jе певање горе од говора када jе реч о томе колико се честица емитуjе? Према студиjи – да. Што се гласниjе прича или пева – то су емисиjе веће - стоjи у обjави Универзитета.
Докази указуjу на то да пренос аеросола игра важну улогу у ширењу вируса корона, наводе истраживачи у своjоj студиjи.
Они такође истичу да би требало додатно да се истражи како гласноћа говора и количина издахнутог угљен-диоксида утичу на ширење заразе у затвореном простору.