VENECIJANSKA KOMISIJA DOBILA ZAHTJEV / -VENECIJANSKA KOMISIJA (FOTO: SAVJET EVROPE - ARHIVA)
30/03/2025 u 08:37 h
Iva StojadinovićIva Stojadinović
Preuzmite našu aplikaciju
Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
StoryEditor

Mišljenje "venecijanaca" ne znači i kraj ustavnog spora

Zahtjev za hitno mišljenje koji je Vlada Crne Gore uputila Venecijanskoj komisiji (VK) povodom nedoumica o ustavnosti prekida funkcije sudije Ustavnog suda Dragane Đuranović stigao je u VK.

Opozicija i vlast dogovorile su se da se preporuke koje daju stručnjaci Savjeta Evrope uvaže, kakve god bile, ali je neizvjesno da li će one zaista staviti tačku na sporenje dviju strana oko tog slučaja. Građanski aktivista Dževdet Pepić ne isključuje mogućnost da mišljenje venecijanaca na kraju ospori Ustavni sud.

Sekretarijat Venecijanske komisije potvrdio je da je dobio zahtjev Crne Gore za hitno dobijanje mišljenja sa preporukama u vezi sa prestankom funkcije sudije Ustavnog suda Crne Gore Dragane Đuranović. Odgovor bi, kako je ranije saopšteno, trebalo da stigne za oko mjesec dana. Očekuje se da će preporuke koje to tijelo uputi Vladi Crne Gore razriješiti dilemu i staviti tačku na spor vlasti i opozicije po tom pitanju, s obzirom da je dogovoreno da će se stav "venecijanaca" poštovati.

Međutim, građanski aktivista Dževdet Pepić smatra da to ne mora da znači da će ovaj spor konačno biti okončan. Kako je kazao za "Dan", uvijek postoji mogućnost da se oglasi i Ustavni sud i preporuku VK proglasi neustavnom, kao što je to bio slučaj sa Zakonom o slobodi vjeroispovijesti.

– Mogućnost postoji, ali mislim da na kraju Ustavni sud neće ni uzeti u razmatranje ustavnost mišljenja koje se dobije na osnovu zahtjeva. Napominjem i da je Venecijanska komisija sugestivnog karaktera, da daje preporuke, a da je traženje njihovog mišljenja bilo samo način da se DPS vrati u Skupštinu. Pitanje ustavnosti odluke o penzionisanju sutkinje nije dovoljno krupan razlog za bojkot parlamenta, ali svi znamo da je za tu partiju problematično samo što je penzionisana sutkinja bliska upravo njima – rekao je Pepić.

Kako je dodao, saglasnost za traženje mišljenje Venecijanske komisije podstaknuta je i predstojećim lokalnim izborima, jer DPS nije želio da propusti mogućnost da u kampanji iskoristi priliku da se javnosti obraća i tokom sjednica Skupštine.

– Koliko sam u toku, do 13. aprila neće biti zasjedanja državnog parlamenta, pa im je ta kombinacija propala, da li slučajno ili je vladajuća većina prozrela njihovu namjeru, ne znam – kazao je Pepić.

Na drugoj strani, potpredsjednik DPS-a Ivan Vuković tvrdi da je posljednjim dogovorom sa premijerom opozicija pokazala posvećenost evropskoj ideji.

Prihvatanje mišljenja je stvar političke zrelosti

Ukoliko Venecijanska komisija potvrdi da je sudiji Dragani Đuranović funkcija prekinuta u skladu sa najvišim pravnim aktom, poslanik Pokreta Evropa sad Darko Dragović očekuje da opozicija to prihvati dostojanstveno i odgovorno.

– Prihvatanje mišljenja VK, u skladu sa prethodno postignutim dogovorom, stvar je političke zrelosti i poštovanja date riječi. Međutim, vlast je ta koja je u obavezi da sprovede mišljenje VK i koja upravlja procesima u zemlji. Samim tim, ne vidim na koji bi na zakonit i ustavnopravno prihvatljiv način opozicija mogla da onemogući sprovođenje mišljenja VK. Posao opozicije je da kritikuje i bude korektivni faktor, ali nemaju institucionalnu moć da spriječe dalji postupak izbora sudija Ustavnog suda – kazao je Dragović za "Dan".

Reagujući na izjavu komesarke EU Marte Kos da bi Crna Gora mogla završiti pregovore do 2026. godine, on je u objavi na mreži Iks napisao da je u pitanju prilika koja se ne smije propustiti.

– Svako ko želi dobro Crnoj Gori morao bi doprinijeti ispunjavanju ovog cilja. I posljednjim dogovorom sa premijerom parlamentarna opozicija je pokazala posvećenost evropskoj ideji. Uprkos opstrukcijama dijela vladajuće većine, siguran sam da ćemo uspjeti – naveo je Vuković.

EKSKLUZIVNO: Šta piše u obraćanju koje će premijer Spajić uputiti Venecijanskoj komisiji?

Predsjednik Vlade Crne Gore Milojko Spajić uputio je prije nekoliko dana Evropskoj komisiji za demokratiju putem prava – Venecijanskoj komisiji molbu za hitno dobijanje mišljenja sa preporukama u vezi sa prestankom funkcije sudije Ustavnog suda Crne Gore Dragane Đuranović.

– U skladu sa sporazumom predstavnika vladajuće većine (predsjednik PES-a g. Milojko Spajić) i predstavnika opozicije u crnogorskom parlamentu (Danijel Živković – DPS, Damir Šehović – ES i Adrijan Vuksanović – HGI), potpisanim 15. 3. 2025. godine, koji dostavljamo u prilogu, podnosim zahtjev Evropskoj komisiji za demokratiju putem prava (Venecijanskoj komisiji) da, u skladu sa svojim nadležnostima, odgovori na pitanja predstavnikā vlasti i opozicije – navodi se u zahtjevu.

Imajući u vidu da predstavnici vlasti i opozicije imaju nekoliko nedoumica u vezi sa ovom ustavnopravnom problematikom, u pismu su navedena pitanja i ključna argumentacija i vlasti i opozicije.

Venecijanskoj komisiji naknadno će, kako navode iz Vlade, biti dostavljena dodatna dokumentacija koja može pomoći u stvaranju potpune slike o problematici tumačenja navedenih normi u materijalnom i formalnom smislu.

Osim odgovora na pitanja, strane potpisnice sporazuma mole Venecijansku komisiju da da preporuke u cilju rješavanja eventualnih dilema koje u vezi sa ovim pitanjem postoje u ustavnopravnom sistemu Crne Gore.

 

 

 

Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu

Коментари (1)

This comment was minimized by the moderator on the site

Da je Putin mirno prihvatio idiotsku poljsko- rumunsko-američku priču da su NATO rakete dovučene u Poljsku i Rumuniju zbog "iranske pretnje", da će ruska vojna baza na Krimu biti u bezbjednom okruženju kad Ukrajina i Gruzija uđe u NATO, da je za...

Da je Putin mirno prihvatio idiotsku poljsko- rumunsko-američku priču da su NATO rakete dovučene u Poljsku i Rumuniju zbog "iranske pretnje", da će ruska vojna baza na Krimu biti u bezbjednom okruženju kad Ukrajina i Gruzija uđe u NATO, da je za Rusiju velika sreća što režim u Kijevu otima imovinu ruske patrijaršije , protjeruje ruski jezik iz zvanične upotrebe, otima ruski gas u tranzitu i ne plaća ga, da je za Rusiju mnogo bolje da mirno posmatra etničko čišćenje Ruse iz Donbasa umjesto što je insistirala da Kijev prizna status autonomnih federalnih jedinica DNR i LNR u okviru Ukrajine - e u tom slučaju za Morajveckog Putin ne bi bio gori od Hitlera i Staljina, več bi ga predložio da dobije Nobelovu nagradu za mir.

Учитај више
radomir_sekulovic
Још нема објављених коментара

Оставите свој коментар

  1. Региструјте се или пријавите на свој налог
30. mart 2025 08:37