/ PHOTO BY GRAHAM HOLTSHAUSEN ON UNSPLASH
08/04/2023 u 18:12 h
DAN portalDAN portal
Preuzmite našu aplikaciju
Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
StoryEditor

Naučnici detekovali radio-signal s druge planete

Baš kao i na Zemlji, prisustvo magnetnog polja je od suštinskog značaja za sposobnost planete da podržava život

Naučnici su korak bliže otkrivanju života izvan Zemlje.

Naučnici sa Baknel i Univerziteta u Koloradu detekovali su ponavljajući radio-signal koji dopire sa planete iz obližnjeg solarnog sistema, udaljenog "samo" 12 svjetlosnih godina. Ovo otkriće implicira da ovu egzoplanetau veličine Zemlje možda okružuje magnetno polje.

Baš kao i na Zemlji, prisustvo magnetnog polja je od suštinskog značaja za sposobnost planete da podržava život.

Potvrđivanje postojanja magnetnog polja oko novootkrivene planete moglo bi da unaprijedi istraživanje univerzuma u potrazi za naseljivim planetama i vanzemaljskim životom, prenosi Avaz.

Neophodno za život

Našu planetu okružuje magnetno polje koje nas štiti od štetnog zračenja koja dolazi sa Sunca, što je veoma važno jer pomaže u održavanju atmosfere, odnosno vazduha koji udišemo. Naučnici vjeruju da ako postoje drugi oblici života, vjerovatno će im biti potrebna i magnetna polja da bi preživjeli, a ta polja bi trebalo da budu dovoljno snažna, kao što je i Zemljino.

Naučnici su proučavali velike planete, poput Jupitera, i kako njihova magnetna polja interaguju sa zvijezdama koje oko njih kruže. Ovaj proces se naziva magnetna interakcija između planete i zvijezde. Međutim, nije lako detektirati magnetna polja manjih, stjenovitih planeta, jer ne odašilju dovoljno snažne signale kao gasoviti džinovi.

YZ Ceti b egzoplaneta

Nakon godina potrage, Sebastijan Pineda i Žaklin Viladsen su predstavili nove dokaze o ponavljajućim radio-signalima, povezanih sa YZ Ceti b, egzoplanetom veličine Zemlje, koja je od nas udaljena 12 svjetlosnih godina.

Iako je YZ Ceti b preblizu svoje zvijezde da bi podržavao život, naučnici, u studiji objavljenoj u Nature Astronomy časopisu, kažu da ga njegova orbita od samo dva dana čini odličnim predmetom za proučavanje magnetnih polja.

- Bilo je veoma uzbudljivo vidjeti da skupovi radio podataka pokazuju ovakvu vrstu otiska. Vidjeli smo početnu detekciju signala i odmah smo krenuli sa koordinacijom posmatranja radi dodatnog praćenja na osnovu periodičnosti planete, jer smo tražili nešto što se stalno dešava u orbiti planete – kazao je Pineda koji nije krio oduševljenje otkrićem.

Naučnici vjeruju da se na egzoplaneti odvija isti fenomen kao na Zemlji, aurore, ali kažu da je potrebno dodatno istraživanje kako bi se to potvrdilo.

Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
23. decembar 2024 03:21