Пандемија ковид-19 гура више од пола милијарде људи у екстремно сиромаштво, најгору економску катастрофу од 1930-их, објавили су данас Свјетска здравствена организација и Свјетска банка, преноси Аваз. Налази су садржани у два извјештаја објављена на Универзални дан здравствене заштите, који илустрирају катастрофалан утицај пандемије на способност људи да добију и плате здравствену заштиту.
- Пандемија ће вјероватно зауставити двије деценије глобалног напретка према универзалној здравственој покривености, што ће изазвати смањење имунизације и повећање смртности од туберкулозе и маларије - саопштили су из Свјетске здравствене организације..
Из те организације наводе да нови докази, прикупљени са Свјетском банком, откривају да је више од пола милијарде људи гурнуто у екстремно сиромаштво јер морају плаћати здравствене услуге из свог џепа.
Шеф СЗО Тедрос Гебрејсус изјавио је како све владе морају одмах наставити и убрзати напоре како би осигурале да сваки њихов грађанин може приступити здравственим услугама без страха од финансијских посљедица.
- То значи јачање јавне потрошње на здравствену и социјалну подршку и повећање њиховог фокуса на системе примарне здравствене заштите који могу пружити основну заштиту у близини куће - појаснио је Гебрејесус.
Нови извјештаја и из Свјетске банке упозоравају да ће финансијске потешкоће вјероватно постати интензивније како сиромаштво расте, приходи падају, а владе се суочавају са строжим фискалним ограничењима.