/ GETTY IMAGES/ISTOCKPHOTO - ISTOCK, PINEAPPLE STUDIO
30/04/2022 u 09:33 h
ДАН порталДАН портал
Preuzmite našu aplikaciju
Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
StoryEditor

Раст цијена нафте према 110 долара

На лондонском тржишту цијена барела порасла је 2,21 долара у односу на претходно затварање, на 109,8 долара. У четвртак је закључио трговину у плусу 2,27 долара

Цијене нафте порасле су у петак на међународним тржиштима према 110 долара будући да је страх од прекида снабдијевања из Русије надмашио утицај локдауна у Кини, највећем свјетском увознику сирове нафте.

На лондонском тржишту цијена барела порасла је 2,21 долара у односу на претходно затварање, на 109,8 долара. У четвртак је закључио трговину у плусу 2,27 долара.

У активнијим уговорима за испоруке у мају барел је поскупио 1,95 долара, на 109,21 долара.

На америчком тржишту барелом се трговало по1,44 долара вишој цијени, од 106,8 долара. У четвртак је закључио трговину у плусу 3,34 долара, преноси Хина.

Тржишта су се усредсредила на знакове да би се Њемачка могла придружити чланицама ЕУ које заговарају ембарго на руску нафту, што би значило још слабију понуду на ионако слабо снабдјевеном свјетском тржишту нафте.

Руска производња могла би ове године пасти чак 17 одсто, према документу министарства економије који је Ројтерс у сриједу добио на увид, будући да су западне санкције Русији због њене инвазије на Украјину наштетиле улагањима и извозу.

Санкције руским бродовима отежавају превоз нафте, што је подстакло Еxxон Мобил да објави "вишу силу" за пословање Сахалин-1 и да смањи производњу.

Трговце ипак брину континуирано строге мјере затварања у Кини, које притискају њену привреду и глобалне снабдјевне ланце.

"Будући да се од марта учестало посеже за потпуним и дјелимичним лоцкдоwном, кинески економски показатељи потонули су још дубље у негативно подручје. Сада очекујемо даље успоравање кинеског бруто домаћег производа (БДП) у другом тромјесечју", навела је Yантинг Зхоу из Wоод Мацкензија.

Неки аналитичари напомињу да би забринутост за кинеску потражњу могли засјенити купци из Европе.

"Буде ли Европа неочекивано присиљена на међународним тржиштима потражити огромне количине гаса или нафте, то ће амортизовати страх од кинеског успоравања и подићи цијене", објаснио је Јеффреy Халлеy из ОАНДА-е.

Организација земаља-извозница нафте (ОПЕК) није у петак објавила колико је у четвртак коштао барел корпе нафте њених чланица. У сриједу је поскупио 2,39 долара, на 105,33 долара.

Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
23. decembar 2024 07:18