Borelj je pisao ministrima prije sastanka u Briselu, navodeći “ozbiljnu zabrinutost zbog mogućih kršenja međunarodnog humanitarnog prava u Gazi”, prenijela je Al Džazira. Borelj i drugi zvaničnici saopšili su, međutim, da ministri nisu odobrili taj potez.
- Većina država članica smatra da je puno bolje nastaviti diplomatske i političke odnose s Izraelom- izjavio je Borelj na konferenciji za novinare nakon sastanka.
- Barem sam, međutim, stavio za sto sve informacije koje su proizvele organizacije Ujedinjenih nacija i sve međunarodne organizacije koje rade u Gazi i na Zapadnoj obali i u Libanu kako bi procijenili način na koji se rat vodi- kazao je.
Poljski ministar spoljnih poslova Radoslav Sikorski izjavio je novinarima da znaju da ima tragičnih dešavanja u Gazi, ogromnih civilnih žrtava.
- Ali ne zaboravljamo ko je započeo trenutni ciklus nasilja- kazao je on.
Politički dijalog sadržan je u širem sporazumu o odnosima između EU i Izraela, uključujući obimne trgovinske veze, koji je stupio na snagu u junu 2000. godine. Za njegovu suspenziju bilo bi potrebno odobrenje svih 27 zemalja članica EU.
Prošlonedeljnim postom na blogu, Borelj je optužio Izrael da više puta nije poslušao molbe EU da poštuje međunarodno pravo u Gazi.
Izrael je odbacio optužbe da krši međunarodno pravo u enklavi. Tvrdi da njegove snage razlikuju civile od boraca i da izraelska vojska djeluje srazmerno svakoj pretnji. EU se bori da pronađe čvrst jedinstven stav o ratu u Gazi, koji je podstaknut napadima palestinskih boraca Hamasa na Izrael 7. oktobra prošle godine.
Unija je pozvala Hamas da oslobodi sve izraelske taoce i obje strane da poštuju međunarodno pravo. Zdravstvene službe u Gazi tvrde da je u izraelskoj kampanji ubijeno skoro 44.000 ljudi.