Ако банке не продуже заостале кредите, и не даjу нове, Jугославиjа ће сигурно запасти у проблем, међутим, и са тим су пред њом тешка времена.
Ово, између осталог, пише у jедном од документа ЦИА-е jош из седамдесетих година прошлог вијека, коjим jе заправо, америчка обавјештаjна агенциjа предвидјела распад СФРJ и крвави грађански рат.
- Потенциjал за катастрофу jе стваран - пише у jедном документу коjи се, 10 година прије смрти Jосипа Броза Тита, бавио поститовском Jугославиjом. Овдје се наводи могућност да Хрвати затраже оставке Едварда Кардеља и Крсте Црвенковског, а затим крену путем сецесиjе коjа би се могла спријечити jедино воjном акциjом под вођством спрских и црногорских генерала.
- Доведе ли се то до екстремног закључка, то би могло да значи грађански рат - наводи се у документима ЦИА.
Прогнозе америчких обавјештаjаца су се и обистиниле, додуше тек нешто више од децениjу пошто jе Тито преминуо.
У документима са коjе су скинуте ознаке таjности заведено jе и да ће послије Титове смрти “остати само воjка”.
Словениjа и Хрватска, закључак jе, су знатно богатиjе од других дјелова Jугославиjе и наглашаваjу тежње ка независности. За Хрватску се, у јречнику на краjу jедног документа, наводи да jе jе готово хиљаду година била под управом Беча и Будимпеште, с тим што jе Далмациjа имала другачиjу историjу, односно била земља пирата, трговаца и дугогодишња колониjа Венециjе.
- Космполилтскиjи Далматинци не дијеле тако снажно милитантни национализам остатка Хрватске, па су између два свјетска рата били склониjи прогласити Србе побједницима и гарантом независности од несловенске доминациjе - наводи се у списима ЦИА.
Десет година прије него што jе Тито умро, америчка таjна обавјештаjна агенциjа указуjе на “снаге коjе су децентрализовале политичку власт и контролу Jугославиjе више него у било коjем другом комунистичком друштву”. Овдје се поставља питање “хоће ли те снаге подрити централизам у Jугославиjи” и закључуjе “да изглед посттитовске стабилности неће постати jасан jош неко вријеме”.
- У сваком случаjу, карактер Jугославиjе се мијења, а последице евентуалног резултата све су важниjе за Jугословене, Русе и Запад - пише у уводу jедног документа у коме се цитира изjава црногорског комунисте и дисидента Милована Ђиласа о могућности совjетске интервенциjе у Jугославиjи.