Njemački kancelar Olaf Šolc rekao je da „princip nepovrijedivosti granica važi za svaku zemlju… bez obzira da li je veoma mala ili veoma moćna“, piše BBC.
Francuski ministar spoljnih poslova Žan Noel Baro rekao je da „očigledno nema sumnje da bi Evropska unija dozvolila drugim nacijama sveta da napadnu njene suverene granice“, prenosi N1.rs.
Donald Tramp je u utorak ponovio svoju želju za preuzimanjem Grenlanda, rekavši da je arktičko ostrvo „kritično“ za nacionalnu i ekonomsku bezbjednost SAD.
On je više puta izražavao interesovanje za kupovinu Grenlanda. Tu je ideju iznio prvi put 2019. godine, tokom svog prvog predsjedničkog mandata.
Danska, dugogodišnji saveznik SAD, jasno je stavila do znanja da Grenland nije na prodaju i da pripada njenim stanovnicima.
Premijer Grenlanda Mute Egede zalaže se za nezavisnost od Danske, ali je i on jasno stavio do znanja da teritorija nije na prodaju.
Njemački kancelar Šolc je rekao da postoji „izvjesno nerazumjevanje“ u vezi sa izjavama dolazeće američke administracije.
- Princip nepovredivosti granica važi za svaku zemlju, bez obzira da li je na istoku ili na zapadu - kazao je Šolc.
Danska je članica NATO alijanse koju predvode SAD, kao i Njemačka i Francuska.
Šolc je naglasio da je „NATO najvažniji instrument za našu odbranu i centralno mjesto u transatlantskim odnosima“.
Novi šef francuske diplomatije Žan Noel Baro rekao je u srijedu za Frans Inter radio:
- Ako me pitate da li mislim da će Sjedinjene Države napasti Grenland, moj odgovor je ne. Da li smo ušli u eru u kojoj se vraća opstanak najjačih? Onda je odgovor – da. Dakle, da li treba da dozvolimo da nas zastraši i obuzme briga – očigledno da ne. Moramo se probuditi, izgraditi snagu.
Njemačka i Francuska su dvije vodeće članice EU, koje se često opisuju kao njena glavna pokretačka snaga, podsjeća BBC.
Međutim, teško je zamisliti kako bi EU mogla da spriječi bilo kakav potencijalni napad. Ona nema sopstvene odbrambene sposobnosti i većina od njenih 27 država članica je deo NATO-a, navodi BBC.
Tramp je ovu svoju želju ponovio na konferenciji za novinare na svom imanju Mar-a-Lago na Floridi, manje od dvije nedelje prije nego što će 20. januara položiti zakletvu za drugi predsjednički mandat.
Upitan da li bi isključio upotrebu vojne ili ekonomske sile kako bi zauzeo Grenland ili Panamski kanal, Tramp je rekao:
„Ne, ne mogu da isključim ni jedno od ta dva. Ali mogu da kažem ovo, potrebni su nam za ekonomsku bezbjednost“, kazao je.
Grenland je bio dom američke radarske baze još od Hladnog rata i dugo je bio strateški važan za Vašington.
Tramp je sugerisao da je ostrvo ključno za američke vojne napore da prate kineske i ruske brodove, za koje je rekao da su „posvuda“.
„Govorim o zaštiti slobodnog svijeta“, rekao je on novinarima.
Danska premijerka Mete Frederiksen rekla je u utorak danskoj televiziji da „Grenland pripada Grenlanđanima“ i da samo lokalno stanovništvo može da odredi njegovu budućnost.
Međutim, ona je naglasila da je Danskoj potrebna bliska saradnja sa SAD.