ZORAN LAKUŠIĆ / - DAN
08/01/2025 u 16:42 h
Milica KrgovićMilica Krgović
Preuzmite našu aplikaciju
Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
StoryEditor

Lakušić za "Dan": Sistemska korupcija napravila ekološku katastrofu

Najveći problem sa kojim se preduzeće suočava jeste pad izdašnosti izvorišta Bolje sestre, čiji je kapacitet u poslednjim godinama drastično opao, ugrožavajući pouzdanost vodosnabdijevanja, kazao je u intervjuu za "Dan" predsjednik Odbora direktora Regionalnog vodovoda Zoran Lakušić.

Ovaj problem dodatno komplikuju, iako u manjoj mjeri nego ranije, nelegalna eksploatacija prirodnih resursa i nepovoljni klimatski uslovi. Sve to zahtijeva efikasnu reakciju kako bi se obezbijedile potrebne količine vode za građane i turiste na Crnogorskom primorju, kazao je Lakušić.

Upozorio je i da je sistemska korupcija izazvala ekološku katastrofu.

• Je li država spremna i dovoljno jaka da se suoči sa šljunkarskom mafijom?

– Šljunkarska mafija ne može i ne smije biti jača od države. Nažalost, iskustva iz prethodnih decenija, pod vladavinom bivšeg režima, ukazuju na duboku povezanost nelegalnih eksploatatora s pojedincima unutar izvršne vlasti i državnih institucija. Ova mreža omogućila je sistemsku korupciju, devastaciju prirodnih resursa i izazvala ekološke katastrofe, poput one u koritu rijeke Morače. Ovo područje, gdje je samo prisustvo, a kamoli intervencija, nosilo rizik po život, bilo je pod kontrolom šljunkarske mafije koja je nametala svoja pravila i pretvorila ga u zabranjenu i opasnu zonu. Prije dvije godine država je konačno odlučno krenula u obračun sa šljunkarskom mafijom. Situacija u koritu rijeke Morače eskalirala je do te mjere da su, pored inspekcijskih organa, u borbu bili uključeni i policija i Vojska Crne Gore. Ovaj potez bio je jasan pokazatelj ozbiljnosti problema i potrebe za angažovanjem svih državnih resursa kako bi se zaustavila nelegalna eksploatacija pijeska i šljunka. Država je ovim korakom poslala snažnu poruku da se vladavina prava mora vratiti, a prirodni resursi zaštititi. Iako je nelegalna eksploatacija šljunka uglavnom zaustavljena represivnim mjerama, rezultati ovih mjera ukazuju na ozbiljne slabosti pravosudnog sistema i tužilaštva. Nelegalni objekti i mehanizacija i dalje se nalaze u koritu Morače, a pečati sa zaplijenjene mehanizacije često bivaju uklanjani, što ukazuje na nedostatak odlučnosti pojedinaca u institucijama sistema da se problem trajno riješi. Iako zakoni predviđaju stroge kazne za ove radnje, izostanak adekvatnog djelovanja, uključujući i nedostatak pravosnažnih sudskih presuda, i dalje odlaže konačni obračun sa šljunkarskom mafijom. Ovakvo stanje dodatno podriva povjerenje građana u pravnu državu i ostavlja prostor za sumnju u efikasnost pravosudnog sistema. Da bismo spriječili ovakve ekološke zločine, nužno je koordinisano djelovanje svih nadležnih organa kako bismo zaštitili prirodne resurse naše lijepe zemlje. Moramo svi zajedno stati u odbranu naših rijeka, šuma i izvorišta, jer samo tako možemo obezbijediti održivu budućnost za nas i generacije koje dolaze. Ne smijemo dozvoliti da priroda postane žrtva neodgovornosti i pohlepe – naša zemlja zaslužuje da bude sačuvana i voljena. Samo uz doslednu primjenu zakona, bez izuzetaka, može se obezbijediti trajno rješenje i očuvanje prirodnih resursa.

Sanacija korita Morače ključna za Bolje sestre

• Kako se ekocid u koritu Morače odrazio na vodoizvorište Bolje sestre?

– Sanacija korita i obala rijeke Morače, uz prekid nelegalne eksploatacije šljunka i pijeska, ima ključan značaj za obnovu vodoizvorišta Bolje sestre. Ove aktivnosti direktno doprinose prije svega sprečavanju daljeg pada izdašnosti, a nakon toga i povećanju izdašnosti izvorišta, koje je od vitalnog značaja za snabdijevanje Crnogorskog primorja pitkom vodom. Izgradnjom trajnih brana u koritu Morače povećaće se nivo površinske vode, što će omogućiti stvaranje akumulacija i jačanje hidrauličke veze između površinskih i podzemnih voda i podizanje nivoa dna korita rijeke Morače. Ovaj proces omogućiće prirodnu stabilizaciju karstne izdani izvorišta Bolje sestre, čime će se postepeno vratiti stabilnost koja je postojala prije devastacije korita. Brane ne samo da će stabilizovati hidrologiju rijeke već i spriječiti dalju eroziju i promjene toka rijeke koje su negativno uticale na vodoizvorište. Prekid nelegalne eksploatacije pijeska i šljunka bio je od presudnog značaja jer su ove aktivnosti decenijama uništavale aluvijalne sedimente, koji su ključni za prirodni ciklus prihranjivanja izvorišta Bolje sestre. Ovo omogućava postepeni oporavak morfologije rijeke, obnavljanje sedimenta i ponovnu uspostavu hidrauličkih veza sa izdani. Zahvaljujući ovim mjerama, očekuje se stabilizacija i postepeno povećanje izdašnosti izvorišta Bolje sestre. Ovaj proces ima višestruke koristi – od poboljšanja vodosnabdijevanja za primorje do očuvanja biodiverziteta.

• Kakvo je trenutno stanje u koritu Morače?

– Iako je problem nelegalne eksploatacije šljunka iz korita rijeke Morače u velikoj mjeri stavljen pod kontrolu, i dalje postoje sporadične aktivnosti manjih nelegalnih eksploatatora na obalama rijeke. Ono što izaziva duboku zabrinutost jeste činjenica da, uprkos evidentnom ekocidu počinjenom u koritu Morače, još nije donijeta nijedna pravosnažna sudska presuda protiv odgovornih za uništavanje životne sredine. Izmjenama Krivičnog zakonika, nelegalna eksploatacija resursa u rječnim koritima jasno je definisana kao krivično djelo. Međutim, implementacija zakona i dalje izostaje, što je neprihvatljivo. Pravosudni sistem mora konačno početi primjenjivati zakon kako bi se potencijalni nelegalni eksploatatori odvratili od daljih devastacija životne sredine. Posledice su katastrofalne. Šteta nanesena prirodi i državi procjenjuje se na stotine miliona eura. Izostanak pravosudnih sankcija ne samo da omogućava osjećaj nekažnjivosti već i ohrabruje počinioce da nastave s nezakonitim radnjama. Razmjere devastacije, izazvane decenijama nelegalne eksploatacije pijeska i šljunka u koritu Morače, alarmantne su i zahtijevaju snažniju reakciju svih oblika nelegalnih aktivnosti. Zaustavljanje u potpunosti nelegalne eksploatacije pijeska i šljunka i na obalama rijeke Morače od presudnog je značaja jer direktno utiče na očuvanje izvorišta Bolje sestre i stabilizaciju podzemnih voda. Prirodni oporavak korita trajao bi više od jednog vijeka, što jasno ukazuje na dubinu nanesene štete. Uništavanje je bilo toliko obimno da je tok rijeke Morače u potpunosti izmijenjen, što predstavlja ne samo ekološku već i geografsko-hidrografsku katastrofu. Nelegalna eksploatacija nije samo ekološki problem – to je napad na prirodne resurse, pravni poredak i budućnost svih građana Crne Gore. Svako odugovlačenje ili popustljivost prema počiniocima predstavlja ozbiljan propust i podrivanje povjerenja građana u snagu i odlučnost njenih institucija.

• Da li su posledice ovih decenijskih nelegalnih aktivnosti sanirane?

– Realizovaće se aktivnosti usmjerene na obnovu flore i faune, uključujući revitalizaciju autohtonih biljnih vrsta i stvaranje povoljnih uslova za obnovu ribljeg fonda i drugih životinjskih vrsta. Ovi koraci će znatno doprinijeti revitalizaciji rijeke Morače i njenog okruženja, pretvarajući devastirano područje u primjer uspješne harmonije između prirode i čovjeka. Sanacija neće samo obnoviti prirodne resurse već će obogatiti rekreativnu ponudu, pružajući lokalnoj zajednici novu perspektivu razvoja i očuvanja ekološke ravnoteže. Sanacija korita i obala Morače ima ključan značaj ne samo za očuvanje njenog ekosistema već i za stabilnost izvorišta Bolje sestre. Izgradnja privremene brane u prethodnim godinama već je pokazala značajan pozitivan uticaj – nivo dna korita i vode uzvodno od brane znatno su porasli, što je doprinijelo revitalizaciji biljnog i ribljeg fonda. Vegetacija se postepeno obnavlja, dok prisustvo riba potvrđuje stvaranje povoljnijih uslova za život u ovom dijelu rijeke. Izgradnja privremene brane nije samo stabilizovala ekosistem rijeke već je podigla i nivo vode u bunarima koje mještani koriste za svakodnevne i poljoprivredne aktivnosti. Ovo je direktan primjer kako se preduzete mjere mogu odraziti na unapređenje kvaliteta života lokalnog stanovništva. Akumulacija pijeska i šljunka dodatno je stabilizovala korito rijeke, stvarajući temelje za dugoročnu održivost ekosistema. Ovi rezultati ukazuju na značaj zaustavljanja nelegalne eksploatacije pijeska i šljunka, koja je godinama nanosila nenadoknadivu štetu rijeci i njenoj okolini. Istorijska odluka o prekidu ovih aktivnosti spasila je korito Morače od daljeg uništavanja, očuvavši ne samo prirodne resurse već i biodiverzitet, koji je ključan za ekološku ravnotežu ovog područja. Ekološki preporod Morače donosi višestruku korist – prirodi i lokalnoj zajednici, koja u velikoj mjeri zavisi od rijeke i njenih resursa. Sanacija Morače nije samo ekološki već i društveni prioritet, potvrđujući da je održivi razvoj moguć kada se interesi prirode i društvene zajednice stavljaju u prvi plan. Međutim, potrebno je nastaviti s obimnim mjerama kako bi se ubrzao proces sanacije i spriječila dalja degradacija. Regionalni vodovod dosledno se zalaže za očuvanje druge i treće zone sanitarne zaštite kroz jasno definisane stavove u okviru planova zaštite životne sredine. U saradnji sa Svjetskom bankom, Uprava za vode planira izgradnju zaustavnih trajnih brana koje će dodatno stabilizovati korito, omogućiti brži oporavak flore i faune, te kontrolisati tok rijeke. Ovi infrastrukturni projekti su od ključnog značaja, ali zahtijevaju milionska ulaganja.

 

 

 

Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
08. januar 2025 16:43