Велика британска студија о комбинацији вакцина против ковида-19 показала је бољи имунски одговор код пацијената који су примили прву дозу вакцине АстраЗенеке или Фајзер/Бајонтека, а девет недеља касније дозу вакцине компаније Модерна, преноси Нова С.
-Установили смо да је у свету имунска реакција на комбинацију вакцина заиста добра, заправо је виша од прага постављеног код двије дозе вакцине Оксфорд/АстраЗенеке- рекао је Ројтерсу Метју Снејп, професор на Оксфорду који стоји иза истраживања под називом Com-COV2.
Резултати који иду у прилог флексибилној примени вакцина дају наду сиромашним државама које ће можда бити приморане да комбинују вакцине различитих фармацеутских компанија у првој и другој дози, ако им понестане залиха.
-Мислим да ће подаци из ове студије бити посебно занимљиви земљама са ниским и средњим дохотком у којима се становници још вакцинишу првим двема дозама- рекао је Снејп и додао:
"Желимо да кажемо да не морате чврсто да се држите правила о примању вакцина истог произвођача када добијате другу дозу и да је у реду примити различите врсте вакцина, нарочито ако то убрзава програм вакцинације“.
Ако примите након АстраЗенекине вакцине дозу Модерне или Новавакса, у организму ће се покренути производња већег броја антитела и бољи одговор Т ћелија у поређењу са вакцинацијом двема дозама АстраЗенекином вакцином, објаснили су научници са Универзитета Оксфорд.
Студијом спроведеном на 1.070 добровољаца установљено је и то да се вакцинација Фајзер/Бајонтековом вакцином, након које је уследило вакцинисање Модернином вакцином показало бољом у односу на две уобичајене дозе Фајзер/Бајонтековом вакцином.
Вакцинација Фајзер-Бајонтековом па Новаваксовом вакцином подстакло је производњу већег броја антитела у поређењу са вакцинацијом двема дозама вакцина АстраЗенеке, тврде научници.
Резултати студије Универзитета у Оксфорду, који су објављени у медицинском часопису „Ланцет“, не изазивају забринутост када је у питању безбједност.
Многе земље су прибјегавале комбиновању различитих вакцина и прије него што су објављени поуздани подаци о тому, јер су се сиромашне државе суочиле са растућим бројем заражених, са малим залихама вакцина и спорим процесом вакцинације због безбједносних разлога.
Дуготрајност заштите коју нуде вакцине је под надзором, а због пораста броја случајева заразе размишља се и о допунским дозама. Нове варијанте коронавируса, међу којима су дјелта и омикрон, повећале су притисак за тиме да се кампања вакцинације убрза.
-Резултати истраживања у склопу којих се комбиновање вакцина различитих технологија, Фајзерове и Модернине на бази мРНК, векторске вакцине АстраЗенеке и Новаваксове вакцине на бази инактивираног вируса, могли би да допринесу новим приступима имунизацији против других болести- рекао је Снејп.
Студија је показала и да је прва доза АстраЗенекине вакцине након које је особа вакцинисана било којом другом вакцином изазвала врло снажан одговор организма у складу са резултатима истраживања из јуна.
Сврха студије је била да укаже на то да комбиновање, односно мешање разних вакцина није битно лошије од стандардног распореда вакцинације.