Podmornica „Titan“, koja je implodirala dok se spuštala do olupine „Titanika“, dijelom je građena u Nasinom svemirskom centru „Maršal“ u Hantsvilu.
Timovi za spasavanje i pretragu locirali su ostatke podmornice, nakon što je izgubila kontakt sa površinom u nedjelju.
Svih petoro članova posade smatra se da je preminulo i imploziji podmornice „Titan“, koja je razvijena u okviru sporazuma kompanije "OceanGate" i Nase.
Proslavljeni reditelj Džejms Kameron i iskusni moreplovac koji se 33 puta do sada spustio do „Titanika“ izrazio je danas svoj skepticizam o izdržljivosti i korišćenju ugljeničnih vlakana u gradnji podmornica.
U saopštenju iz 2020. godine u kom je objavljeno partnerstvo sklopljeno po Zakonu o istraživanju svemira iz 1958. godine, koji omogućava Nasi da stimuliše komercijalnu proizvodnju koja bi mogla da doprinese agenciji u budućim misijama, „Titan“ je dijelom građen u Nasinom svemirskom centru „Maršal“.
„Nasa je posvećena razvoju najmodernijih kompozitnih materijala, koje će ne samo pospješiti naše ciljeve za istraživanje svemira, već i unaprijediti materijale i proizvodnju američke industrije“, naveo je Džon Vikers, glavni tehnolog za proizvodnju napredne tehnologije u Nasi.
Navodi se da je „sporazum sa ‘OceanGate‘ sjajan primer kako Nasa sarađuje sa kompanijama kako bi donijela svemirsku tehnologiju nazad na Zemlju“.
Gradnja podmornice od ugljeničnih vlakana i titanijuma takođe je pomoglo Nasinim inženjerima da prikupe još podataka o razvoju budućih vozila koja mogu da izdrže veliki pritisak.
„Titan“ je pravljen od ugljeničnih vlakana za aeronautičku i svemirsku industriju, čime mu je smanjena težina na tek dio onoga koliko teže slične podmornice.
Prema navodima kompanije "OceanGate", 6,7 metara dugačka podmornica teži 10.432 kilograma i sposobna je da ide na dubinu od 6.000 metara.
Najmanje 46 ljudi se u „Titanu“ spustilo na dno i posjetilo olupinu „Titanika“ 2021. i 2022. godine.