PHOTOMONTAGE, Trump bust in front of EU flag in shards with sign and inscription Trump Tariffs via Guliver Image / IMAGO/CHRISTIAN OHDE-IMAGO/CHRISTIAN OHDE
10/04/2025 u 11:17 h
DAN portalDAN portal
Preuzmite našu aplikaciju
Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
StoryEditor

Trampov korak nazad u vrtoglavoj trgovinskoj igri

Danima su Donald Tramp i Bijela kuća insistirali na tome da su u potpunosti predani svojoj odluci da nametnu visoke „recipročne” carine desetinama zemalja. Čak su u utorak veče sačinili izvještaj prema kojem predsjednik razmatra pauzu u trajajnu od 90 dana-vijest koja je pokrenula nagli skok berze nakratko.

Ali ta pauza na uvođenje visokih carina, uz par očiglednih izuzetaka, sada je postala stvarnost. Prekrajanje svjetskog ekonomskog poretka je na čekanju, a Trampovo obećanje zlatnog doba američke proizvodnje moraće da pričeka. 

Iz Bijele kuće su saopštili da je uvođenje visokih carina, zatim predah od njih prije početka pregovora sa zemljama pojedinačno, bio plan sve vrijeme.

„Više od 75 zemalja nas je kontaktiralo, a ja pretpostavljam da će nas, posle ovog danas, zvati još više” rekao je ministar finansija Skot Besent nedugo posle saopštenja. 

Ovakvo predstavljanje situacije od strane Bijele kuće, naravno, nije iznenađujuće. Osim toga, teško je ignorisati paniku među investitorima, pad tržišta obveznica i sve glasniji kritički narativ usmjeren prema republikancima, kao i neslaganje sa prethodnim saopštenjem.

Pa da li je to bilo strateško povlačenje pred neočekivanim otporom ili je na djelu još jedan primjer Trampovog umijeća pregovaranja?

Trampovim pomoćnicima, među kojima je mnogo onih istih koji su rekli da se nikad neće povući, nije dugo trebalo da rašire glasine i proslave predsjednikov potez.

Savjetnik za trgovinu Piter Navaro izjavio je da se Trampova carinska igra „odvija tačno onako kako treba”.

„Očigledno niste prozreli šta predsjednik Tramp ovdje zapravo radi” rekla je PR Bijele kuće Kerolajn Levit gomili okupljenih novinara. „Cijeli svijet zove Sjedinjene Američke Države”.

Nisu bili toliko jasni u pogledu detalja Trampve suspenzije carina o kojoj je saopšteno putem objave na Truth Social internet sajtu. Da li se obustava rasta carina odnosi i na EU? Da li su sada Meksiko i Kanada, koji su izbjegli prvobitni osnovni režim u visini od 10%, na neki način uključeni? Da li su izmijenjenje carine usmjerene na određene sektore?

U konačnom, iz Bijele kuće su donekle razjasnili ova ptianja - ali satima su američki trgovinski partneri piljili u Trampove objave na Truth Social i izvukli neke informacije iz odgovora na pitanja koje su novinari uspjeli da postave. 

Realno govoreći, Amerika se sada pravi fina; ili, barem, finija prema nacijama koje su se suočavaju sa njegovom carinskom politikom odmazde, iako i dalje važe Trampovih 10% sa table sa procentom carina koje bi prije samo par nedelja bile značajna vijest same po sebi.

Dovoljno je važan ovaj korak nazad da tržište obveznica može da se stabilizuje, međutim,  sami Tramp naginje prema trgovinskom ratu sa Kinom kojoj je uveo 125% carina. 

Ovo će imati svoje posljedice na globalnom nivou, ali je bolje usklađeno sa nedavnom američkom spoljnom politikom-koja podrazumijeva i politiku demokratskog predsjednika Džoa Bajdena-budući da je njen cilj da obuzda ambicije Kine.

Ipak, velika nepoznanica je da li su Trampovi postupci od prethodne nedjelje-izazivanje meteža među saveznicima i prijetnje postojećem svjetskom poretku-učinili da je ovu strategiju mnogo teže primijeniti.

A kroz 90 dana, nakon što prođe Trampova pauza, ovonedjeljna ekonomska drama i neizvjesnost mogu opet nastati.

Izvor: BBC

Prevod: Darinka Jovanović

Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu

Коментари (0)

Rated 0 out of 5 based on 0 voters
    
Још нема објављених коментара

Оставите свој коментар

  1. Региструјте се или пријавите на свој налог
15. april 2025 12:48